علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و روش حل آن

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی و روش حل آن

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی یکی از رایج‌ترین آسیب‌های فنی است که در ساختار این لوازم خانگی به وجود می‌آید. در صورتی که با این مشکلات در سیستم ماشین لباسشویی خود رو به رو شدید پیش از هر چیز باید عیب یابی دستگاه را به درستی انجام دهید. در صورتی که ایرادات وارده به سیستم ماشین لباسشویی شما به خوبی شناسایی شوند برطرف شدن آن‌ها نیز در سریع‌ترین زمان ممکن انجام می‌گیرد. انواع ماشین لباسشویی بوش و سایر مدل‌های این لوازم خانگی در طولانی مدت با آسیب‌های گوناگونی رو به رو می‌شوند که برخی از آن‌ها منجر به نچرخیدن دیگ ماشین می‌شوند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن آسیب‌های وارده به قطعات این لوازم خانگی برای تعمیر آن‌ها زیر نظر بهترین تکنیسین‌های حاضر اقدام کنید.

 

خرابی قفل درب لباسشویی

یکی از رایج‌ترین علت‌های نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی خرابی قفل درب دستگاه است که می‌تواند به ساختار ماشین لباسشویی شما آسیب‌های جدی وارد کند. هر یک از انواع این دستگاه‌ها با بسته شدن قفل به کار رفته در سیستم شروع به کار می‌کنند. به همین خاطر بروز هر آسیبی در این قسمت می‌تواند عملکرد دستگاه را با مشکلات جدی رو به رو کند. در صورتی که قفل درب ماشین خراب شده باشد، احتمال بروز آسیب در دیگ ماشین افزایش می‌یابد. به همین خاطر در طراحی انواع این لوازم خانگی به این اصل توجه می‌شود. در صورتی که آسیبی در دیگ و چرخش آن در فرایند شست و شو مشاهده کردید، در وهله اول به سراغ قفل درب مربوطه بروید. در صورت آسیب دیدگی این قطعه باید فوراً آن را تعویض یا تعمیر کنید.

 

خرابی چفت درب لباسشویی

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در خصوص ماشین لباسشویی الجی و نچرخیدن دیگ آن مورد توجه قرار می‌گیرد، خرابی چفت درب ماشین است. چفت درب با قفل آن کاملاً متفاوت است هر یک از این اجزا شامل قطعات به خصوصی می‌شوند. شما می‌توانید با بررسی این فاکتورها برای رفع ایرادات و آسیب‌های وارده به ماشین لباسشویی خود اقدام کنید. این قطعات کاربردی باید زیر نظر تکنیسین‌های حرفه‌ای و تعمیرکاران با تجربه تعمیر یا تعویض شوند. در صورتی که چفت درب به خوبی بسته نشود، دستگاه شروع به کار نکرده و در نتیجه دیگ ماشین نیز نمی‌چرخد.

در هر یک از انواع دسته بندی‌های ماشین لباسشویی در دنیای امروز از مدل‌های مختلف چفت درب استفاده می‌شود. نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی به دلیل خرابی چفت‌های مکانیکی و الکتریکی ایجاد می‌شود. برای رفع این آسیب‌های کلیدی باید به نوع چفت به کار رفته در درب ماشین دقت داشته باشید.

خرابی دیگ ماشین لباسشویی

 

خرابی برد کنترلی موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از آسیب‌هایی که انواع ماشین لباسشویی سامسونگ، ال جی، بوش و… را تهدید می‌کند خرابی برد کنترلی بخش موتور است. موتور لباسشویی یکی از مهم‌ترین بخش‌های به کار رفته در آن به شمار می‌رود و بروز هر گونه آسیبی در آن می‌تواند برای تک‌تک اجزای دستگاه مشکل ساز شود. به همین خاطر باید به این قطعه برای بررسی علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دقت بالایی داشته باشید. هر یک از انواع دسته بندی‌های ماشین لباسشویی از قطعات خاصی در این بخش برخوردار هستند. به همین خاطر برای عیب یابی دستگاه باید به کلیه این قطعات توجه داشته باشید.

به طور کلی وظیفه تأمین نیروی ماشین برای چرخاندن دیگ دستگاه بر عهده این قطعه قرار دارد. به این ترتیب در صورتی که آسیب ببیند فرمان‌های لازم برای چرخش دیگ صادر نشده و این قبیل مشکلات در ساختار ماشین لباسشویی مورد نظر به وجود می‌آیند.

 

خرابی روتور و استاتور ماشین لباسشویی

برای بررسی علل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باید به روتور و استاتور دستگاه نیز توجه داشته باشید. این قطعات در طول استفاده از این لوازم خانگی با مشکلات جدی رو به رو می‌شوند. به همین خاطر نیز باید به سلامت آن‌ها در طول مدت استفاده توجه کنید. در برخی موارد علت‌های نچرخیدن دیگ دستگاه به این قطعات مربوط می‌شود که باید فوراً تعمیر یا تعویض شوند. در این زمینه توجه به ساختار آهنربای به کار رفته در این ماشین‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

خرابی قطعه متصل کننده موتور و درایو

زمانی که این قطعه دچار خرابی‌های شدید می‌شود دیگ ماشین لباسشویی به خوبی نمی‌چرخد. از درایو برای انتقال برق به موتور لباسشویی استفاده می‌شود. در صورتی که درایو کار نکند موتور با مشکل مواجه می‌شود. در نتیجه در کارکرد دیگ لباسشویی نیز اختلال به وجود می‌آید و نمی‌چرخد. نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند بر اثر آسیب دیدن موتور و درایو به وجود آید. به همین منظور لازم است که درایو که رابطی برای انتقال برق است را به طور دقیق بررسی و تعمیر کنید.

 

خرابی تسمه

زمانی که تسمه دچار آسیب شود و یا پاره شود دیگ لباسشویی به درستی نمی‌چرخد. زمانی که تسمه پاره شود دیگ لباسشویی ممکن است که سفت بچرخد. در اسرع وقت باید به بررسی این تسمه و تعمیر آن اقدام کید. سپس از این لباسشویی به طور مجدد استفاده کنید. ممکن است تسمه از حالت خود خارج شود. در این صورت می‌توانید تسمه را جایگاه خود قرار دهید تا به حرکت و چرخش درست مخزن لباسشویی کمک کنید.

در صورتی که تسمه را در حالت درست خود و در جای مناسب خود قرار دهید باید قرقره را هم از نظر سلامت بررسی کنید. اگر تسمه درست شود اما قرقره هنوز خراب باشد باز هم دیگ لباسشویی به خوبی نمی‌چرخد. نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی که در اثر خرابی تسمه به وجود می‌آید پس از تعمیر و یا تعویض تسمه به خوبی برطرف می‌شود.

 

خراب شدن موتور

موتور یکی از قطعه‌های مهمی است که دلیل اصلی چرخش موتور به شمار می‌رود. اگر موتور آسیب ببیند لباسشویی به طور کلی از کار می‌افتد و دیگ این دستگاه نیز نمی‌چرخد؛ بنابراین برای این که بتوانید دیگ ماشین لباسشویی را چرخش درآورید باید قبل از هر چیز به بررسی موتور در این دستگاه اقدام کنید. به این ترتیب می‌توانید از لباسشویی به درستی استفاده کنید. ابتدا باید از سلامت فیزیکی موتور لباسشویی مطلع شوید.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی بعلت خرابی موتور ماشین

 

خرابی بلبرینگ

اگر بلبرینگ لباسشویی شما در حین کار کرد این دستگاه زیاد داغ شود و یا دچار ساییدگی شود آسیب‌های جدی به دیگ لباسشویی وارد می‌شود. این دیگ در صورت خرابی بلبرینگ نمی‌تواند بچرخد. بلبرینگ یکی از قطعه‌های مهم در لباسشویی محسوب می‌شود. شما عزیزانی که با نچرخیدن دیگ لباسشویی رو به رو می‌شوید لازم است که قبل از هر چیز ابتدا به بررسی بلبرینگ اقدام کنید و در صورت خرابی این قطعه به چرخش دیگ در این دستگاه کمک کنید.

 

چرا ماشین لباسشویی روشن می‌شود ولی نمی‌چرخد؟

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند دلیل‌های مختلفی داشته باشد. برخی از این دلایل را در این صفحه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • در صورتی که دیگ لباسشویی شما نمی‌چرخد امکان دارد که مشکلی در موتور، میکروسوئیچ‌ها، تسمه، خازن، برد الکترونیکی و غیره باشد. از این رو باید قبل از هر چیز این قطعه‌ها را بررسی کنید.
  • شفت نیز قطعه‌ای است که اگر به درستی کار نکند و یا صدمه ببیند از چرخیدن دیگ لباسشویی خودداری می‌شود.
  • در صورتی که درب ماشین لباسشویی را به درستی نبندید از چرخش دیگ این دستگاه نیز خودداری می‌شود. از این رو باید حتماً قبل از استفاده از لباسشویی نسبت به بسته شدن درب این دستگاه به خوبی مطمئن شوید.
  • اگر فیلتر لباسشویی خراب شده باشد دیگ لباسشویی نمی‌تواند به درستی بچرخد. از این جهت لازم است که فیلتر این دستگاه را به خوبی مورد بررسی قرار دهید تا از نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی پیشگیری کنید.
  • همیشه قبل از استفاده از دستگاه لباسشویی نسبت به نوع کیفیت و دوام لاستیک اطراف درب این دستگاه اطمینان حاصل کنید. زمانی که این لاستیک با کیفیت باشد دیگ ماشین لباسشویی نیز به خوبی می‌چرخد. از این رو باید بگوییم که نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می‌تواند بر اثر خرابی این لاستیک نیز به وجود آید. شما با توجه به این موضوع است که می‌توانید به چرخش این دیگ و راه اندازی لباسشویی خود اقدام کنید.
  • تراز نبودن لباسشویی هم یکی از عوامل مهمی است که در نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی دخیل است. به همین منظور قبل از راه اندازی این دستگاه باید آن را تراز کنید. به این معنی که آن را در مکانی مناسب قرار دهید و تنظیم کنید. به این صورت به چرخیدن دیگ در این دستگاه کمک کنید.
  • اگر لباس‌های زیادی را در مخزن لباسشویی قرار دهید دیگ در این دستگاه برقی و خانگی نمی‌تواند کار کند و بچرخد. به همین خاطر باید لباس‌ها را به تعداد مناسب در دیگ قرار دهید تا از نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی جلوگیری کنید. در صورتی که لباس‌های زیادی را در مخزن لباسشویی قرار دهید به دیگ آسیب وارد می‌شود و نمی‌تواند به خوبی بچرخد.
  • استفاده از مواد شوینده نامناسب و نا مرغوب نیز می‌تواند سبب نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی شود. به همین دلیل لازم است که برای پیشگیری از نچرخیدن این مخزن از مواد شوینده با کیفیت استفاده کنید.

جمع بندی

لازم است بدانید که نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی یکی از مشکلات جدی در این دستگاه به شمار می‌رود. اگر این مشکل را از بین ببرید می‌توانید عملکرد خوب دیگ لباسشویی را تقویت کنید. نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی را باید در اسرع وقت تعمیر کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است با نقص‌های جدی‌تری در این دستگاه رو به رو شوید. اگر شما عزیزان روزانه از لباسشویی برای شستشوی لباس‌های خود استفاده می‌کنید لازم است که دفعات استفاده از این ماشین را کم کنید. زیرا استفاده زیاد از لباسشویی نیز باعث می‌شود که بر روی کارکرد این دستگاه اختلالات عمیقی ایجاد شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.