صدای نامتعارف در ماشین لباسشویی

صدای نامتعارف در ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ماشین لباسشویی بعد از روشن شدن ممکن است صداهای عجیب و غریب یا حتی لرزش بیش از حد داشته باشد. اغلب این سروصدا و صدای نامتعارف را در ماشین لباسشویی‌هایی قدیمی می‌بینیم و خوشبختانه ماشین لباسشویی‌های جدید در حین کار کردن هیچ گونه صدا یا لرزشی ندارند. با این تفاسیر نیز گاهی شاهد صدای نامتعارف در ماشین لباسشویی هستیم که این صدای نامتعارف و اذیت کننده علت‌های متفاوتی دارد. چنانچه مدتی است صدا و لرزش زیاد ماشین لباسشویی‌تان غیرقابل تحمل شده است ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

صدای شدید یخچال

دلایل صدای نامتعارف ماشین لباسشویی

صدای نامتعارف ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد که در این بخش به آنها می‌پردازیم.

 • خرابی موتور دایرکت

برخی اوقات خراب شدن یا حتی یک آسیب جزیی به موتور دایرکت می‌تواند موجب صدای غیرطبیعی ‌شود. شایان ذکر است که کوپلینگی که در این بخش قرار دارد موظف است قدرت موتور را به جعبه دنده ارسال کند؛ متاسفانه بخش‌های لاستیکی این قطعه  بعد از مدتی کار کردن مستهلک شده و صدای بلندی تولید می‌کنند.

 • خرابی پمپ تخلیه ماشین

چنانچه پمپ تخلیه صدمه دیده باشد و نتواند عملکرد صحیحی داشته باشد ممکن است صدای دلخراشی ایجاد کند. بنابراین اگر در زمان تخلیه صدای ناهنجاری از ماشین لباسشویی خود شنیدید باید به سراغ پمپ تخلیه بروید.

 • خرابی تسمه

خرابی تسمه یکی از رایج‌ترین دلایل صدای نامتعارف ماشین لباسشویی به حساب می‌آید. همه ماشین لباسشویی‌ها با برندهای مختلف، تسمه دارند. این قطعه باعث کار کردن پمپ تخلیه می‌شود و در صورت خراب شدن عملکرد پمپ تخلیه نیز دچار اختلال می‌شود. دقت کنید که تسمه‌ها طول عمر معینی دارند و بعد از مدتی باید تعویض شوند زیرا بعد از مقداری فعالیت فرسوده می‌شوند و در زمان آبکشی صدای اذیت کننده‌ای ایجاد می‌کنند.

 • خرابی موتور محرک

قطعا در حین کار کردن ماشین لباسشویی متوجه افزایش چرخش و قدرت پمپ آن شده‌اید؛ این فرآیند به وسیله موتور متحرک انجام می‌شود. چنانچه در حین کار کردن ماشین یک صدای وز وز شنیدید باید موتور محرک را چک کنید.

 • خرابی تسمه دیگ

خراب و فرسوده شدن تسمه دیگ یکی دیگر از دلایل صدای نامتعارف ماشین لباسشویی است. بعضی از ماشین لباسشویی‌ها در چهار گوشه دیگ ۴ تسمه دارند که این تسمه‌ها در زمان آبکشی حرکات دیگ را کنترل می‌کنند. این تسمه‌ها نیز همچون دیگر قطعات دیگر ماشین فرسوده می‌شوند و صدای غیرطبیعی تولید می‌کنند.

 • خرابی کلاچ

چنانچه تمام موارد زیر را چک کردید و نتوانستید علت صدای نامتعارف ماشین لباسشویی را پیدا کنید بهتر است نگاهی به کلاچ ماشین لباسشویی خود بیندازید. زمانی که کلاچ ماشین لباسشویی خراب شود نه تنها صدای ماشین لباسشویی زیاد می‌شود بلکه آبکشی لباس‌ها نیز بطور کامل انجام نمی‌شود.

 • خرابی کمک فنر

شکستن یا خراب شدن کمک فنر صدای بدی ایجاد می‌کند؛ کمک فنر موظف است چرخش دیگ را کنترل کند و اگر این قطعه خراب شود دیگ به بدنه ماشین لباسشویی می‌خورد و صدای دلخراشی ایجاد می‌کند.

 • خرابی یاتاقان دیگ

خرابی یاتاقان چرخش دیگ را مختل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که دیگ ماشین به درستی کار کند. یاتاقان دیگ که خراب شود، دیگ دائم‌ تکان می‌خورد و سرو صدای زیادی ایجاد می‌کند.

خرابی ماشین لباسشویی

دلایل صدای نامتعارف ماشین لباسشویی در زمان خشک کردن لباس‌ها

گاهی نیز ممکن است شاهد سروصدای زیاد ماشین، تنها در زمان خشک کردن لباس‌ها باشید که این اتفاق هم بخاطر دلایل زیر انجام می‌شود.

 1. خرابی بلبرینگ‌های موتور
 2. خرابی بلبرینگ‌های سه نظام یا همان دیگ
 3. پوسیدگی یا پارگی تسمه ماشین
 4. آسیب دیدن وزنه‌های مهار کننده
 5. خرابی پایه‌های لرزش‌گیر یا فنرهای نگهدارنده
 6. خرابی شفت آبکش دستگاه
 7. خرابی فولی چرخاننده ماشین لباسشویی
 8. و…. 

انواع صدای ناهنجار ماشین لباسشویی

جالب است بدانید گاهی اوقات حتی با نوع صدایی که می‌شنوید می‌توانید متوجه شوید که کدام قطعه از ماشین لباسشویی معیوب شده است.

 • صدای خرخر کردن: اگر متوجه صدای خرخر از ماشین لباسشویی خود شدید احتمالا لوله تخلیه ماشین به وسیله یک شی خارجی مسدود شده است و شما هرچه زودتر باید این مشکل را حل کنید در غیر اینصورت لوله تخلیه می‌ترکد.
 • صدای وزوز کردن: صدای وزوز به این معنا است که یک تکه کوچک لباس یا آشغال در پمپ ماشین قرار گرفته و اگر این جسم خارجی آنجا بماند پمپ به شدت آسیب می‌بیند و ممکن است مجبور به تعویض آن شوید.
 • صدای جیرجیر کردن: صدای جیرجیر کردن ماشین بخاطر تراز نبودن یا پرکردن بیش از حد ماشین است. البته گاهی خرابی تسمه، بلبرینگ‌ها، کمک فنرها، پمپ تخلیه، شیر ورودی، خراب شدن لاستیک درب یخچال و… نیز می‌توانند موجب ایجاد صدای جیرجیر شوند.
 • صدای تق تق کردن: اگر مدتی است از ماشین خود صدای تق تق می‌شنوید احتمالا مشکل از پولی، بلبرینگ‌ها یا حتی موتور ماشین لباسشویی است. در چنین وضعیتی احتمال گیر کردن یک جسم خارجی در موتور تخلیه نیز وجود دارد.
چگونه صدای نامتعارف ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

اولین کاری که باید برای از بین بردن صدای نامتعارف ماشین لباسشویی انجام دهید این است که ماشین خود را تراز کنید. بهتر است نصب و راه‌اندازی ماشین خود را به یک فرد حرفه‌ای و کار بلد بسپارید تا از تراز بودن ماشین خود مطمئن شوید. چنانچه مشکل با تراز کردن حل نشد باید به سراغ دلایلی که در بخش‌های قبل اشاره کردیم بروید. البته باید به این نکته اشاره کنیم که اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید به هیچ عنوان دست به آچار نشوید و خیلی فوری با یک تکنسین مجرب تماس بگیرید.

تعمیر صدای غیرطبیعی ماشین لباسشویی سامسونگ

صدای غیرطبیعی و نابهنجار ماشین لباسشویی خیلی آزار دهنده است و می‌تواند آسایش کل خانواده را مختل کند البته باید به این نکته اشاره کنیم که اگر این مشکل به موقع برطرف نشود به دیگر قطعات ماشین آسیب می‌زند و مشکل را بزرگتر می‌کند. از آنجایی که ماشین لباسشویی‌های سامسونگ طراحی ویژه‌ای دارند تعمیر آن کار هرکسی نیست و حتما برای تعمیر آن باید با نمایندگی ماشین لباسشویی سامسونگ تماس بگیرید. نمایندگی سامسونگ در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک تکنسین حرفه‌ای و متخصص را به خانه شما می‌فرستد تا مشکل ماشین را تشخیص دهد و تعمیرات لازم را خیلی فوری انجام دهد. پس تعلل را کنار بگذارید و همین حالا با نمایندگی ماشین لباسشویی سامسونگ تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.