تخلیه ماشین لباسشویی

تخلیه ماشین لباسشویی

در برخی شرایط نیاز به تخلیه ماشین لباسشویی اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. این لوازم خانگی در برخی شرایط نیاز به تخلیه اضطراری دارند که باید به این نکته دقت داشته باشید. برای تخلیه استاندارد این لوازم خانگی باید چند مرحله را پشت سر هم دنبال کنید. ماشین‌های لباسشویی امروزی با ویژگی‌ها و مزایای کمی و کیفی به خصوصی تولید می‌شوند. هر یک از برندهای تجاری ماشین لباس شویی با روشی خاص تخلیه می‌شوند. در ادامه روش‌های کلی تخلیه این دستگاه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

مراحل تخلیه ماشین لباس شویی

در صورتی که می‌خواهید ماشین لباسشویی خود را تخلیه کنید باید حتماً مراحل زیر را پشت سر بگذارید. این مراحل باید زیر نظر تکنیسین‌های حرفه‌ای انجام شده و دقت عمل لازم را داشته باشند.

خاموش کردن ماشین لباسشویی

تخلیه ماشین لباسشویی با خاموش کردن دستگاه و خارج کردن کابل برق آن از پریز آغاز می‌شود. این کار برای افزایش ایمنی این فرایند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما باید دستگاه را با احتیاط از برق بکشید تا با مشکلات برق گرفتگی در حین انجام کار روبه‌رو نشوید.

تهیه لوازم مورد نیاز

برای تخلیه ماشین لباسشویی باید برخی تجهیزات را از پیش آماده کنید تا این فرایند با دقت عمل بیشتری همراه شود. در زمان تخلیه ماشین، آب بسیاری از دستگاه خارج می‌شود که باید آن‌ها را پوشش داده و به خوبی جمع آوری کنید. در غیر این صورت محل قرارگیری دستگاه با آلودگی‌های بسیاری روبه‌رو می‌شود. حوله‌ها و ظروف مسطح در این زمینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید فراهم شوند. این لوازم را در نزدیکی صافی ماشین قرار دهید.

فشار دادن پوشش صافی

برای تخلیه ماشین لباسشویی باید صافی به کار رفته در دستگاه را به آرامی فشار دهید. با این کار دریچه باز می‌شود و ادامه فرایند میسر خواهد بود.

لوله تخلیه اضطراری

در همه ماشین‌های لباس شویی بخشی به نام لوله تخلیه اضطراری تعبیه شده است که در صورت نیاز باید از آن استفاده کنید. برای این منظور باید لوله را به آرامی بیرون بکشید و سپس سر لوله را به آرامی نگه دارید. در این مرحله باید سر لوله را به آهستگی باز کرده و آب را از لوله تخلیه اضطراری خارج کنید. این آب در ظرف تخلیه جریان پیدا می‌کند. در این فرایند آب زیادی جاری خواهد شد. به همین خاطر باید ظرف دیگری نیز در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز آب ماشین در آن تخلیه شود. پس از پر شدن ظرف اول بلافاصله ظرف بعدی را جایگزین کنید.

چرخاندن دستگیره صافی

برای تکمیل پروسه تخلیه ماشین لباسشویی، پس از خارج شدن کامل آب ماشین، دستگیره به کار رفته در صافی را به سمت چپ و خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. به این ترتیب دستگیره باز خواهد شد. پس از دسترسی به قسمت‌های داخلی باید صافی پمپ را با استفاده از یک برس نرم تمیز کنید. در این مرحله باید به سلامت و حفظ کیفیت پروانه پمپ نیز دقت داشته باشید. عدم گرفتگی این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پس از انجام این پروسه باید صافی را مجدداً وارد پمپ ماشین لباس شویی کرده و صافی را در جهت عقربه‌های ساعت در محل نصب بچرخانید. به این ترتیب فرایند تخلیه به خوبی انجام خواهد شد.

اجزا را در جای خود قرار دهید!

در مرحله پایانی باید هر یک از بخش‌های باز شده را در محل خود قرار دهید. در این مرحله لوله‌ها و سر لوله‌ها را در محل اولیه خود قرار داده و سپس صافی را نیز تعبیه کنید. در این زمینه باید به خطاهای نمایش داده شده در دستگاه نیز دقت داشته باشید.

 

مطالعه دفترچه راهنمای لباسشویی برای تخلیه آب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص تخلیه ماشین لباسشویی مورد توجه قرار می‌گیرد، مطالعه کامل دفترچه راهنمای مربوط به این لوازم خانگی است. هر یک از برندهای ماشین لباسشویی با روشی به خصوص تخلیه می‌شوند. تنظیمات مربوط به هریک از این دستگاه‌ها متفاوت است. همچنین نوع قطعات به کار رفته در هر یک از این تجهیزات نیز متفاوت خواهد بود. مشکلات تخلیه و عیب یابی در سیستم این لوازم خانگی در فهرست موضوعات مربوط به دفترچه راهنمایی این تجهیزات ارائه شده‌اند. نحوه جداسازی شیلنگ‌ها و فیلترها نیز در این دفترچه‌های راهنما درج شده و این فرایند را ساده‌تر می‌سازد. شما می‌توانید با مطالعه بخش‌های عمومی و تخصصی این دفترچه‌ها، با کلیه قابلیت‌های ماشین خود آشنا شده و اجرای این تنظیمات فنی را نیز با کیفیت بیشتری انجام دهید.

 

نکات ایمنی مربوط به تخلیه آب لباسشویی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در خصوص تخلیه ماشین لباسشویی مد نظر قرار داده می‌شود، رعایت نکات ایمنی در این حوزه است. در صورتی که به نکات ایمنی مربوط به این حیطه دقت نداشته باشید بی شک استفاده مطلوبی از این لوازم نخواهید داشت. این نکات ایمنی به شما کمک می‌کنند که از بروز هر گونه حادثه غیر مترقبه پیشگیری کنید. در این زمینه از هیچ گونه شوک الکتریکی برای تخلیه آب دستگاه استفاده نکنید. به این ترتیب ایمنی لازم برای دستگاه شما به خوبی فراهم خواهد شد.

در این زمینه احتمال نفوذ آب در دستگاه نیز وجود دارد. به همین خاطر باید این نکته را مد نظر قرار دهید. در صورتی که به این اصول دقت داشته باشید، خطر برق گرفتگی نیز از شما دور خواهد ماند. در این زمینه باید به مدارشکن موجود در جعبه فیوز نیز توجه کنید. در صورتی که به پریز و سیم‌های دستگاه دسترسی نداشته باشید، باید به این قطعات در ساختار لباسشویی توجه داشته و تنظیمات فنی مربوط به آن‌ها را به درستی اعمال کنید. برای اعمال این تنظیمات باید حتماً دستگاه خود را از برق بکشید. در صورتی که در نزدیکی ماشین لباسشویی شما یک وسیله برقی دیگر نیز وجود دارد، باید حتماً آن را نیز از برق بکشید.

 

در صورت عدم تخلیه آب لباسشویی چه باید بکنیم؟

در صورتی که کل فرایند و تنظیمات فنی مربوط به تخلیه ماشین لباسشویی را انجام داده و نتیجه‌ای دریافت نکردید، باید به ایرادات فنی موجود در دستگاه خود فکر کنید. در این خصوص باید به سراغ تنظیمات پمپ و فیلترینگ بروید و بر این اساس فرایند تخلیه را به درستی انجام دهید.

در صورتی که پمپ دستگاه گرفته یا شکسته شده باشد، باید آن را تعویض کرده یا شکستگی آن را از بین ببرید. به این ترتیب عملکرد تخلیه ماشین لباسشویی به سهولت انجام می‌گیرد. در این خصوص باید تمیز کردن این قطعه را در راس کار قرار دهید. در این زمینه باید حتماً شلنگ‌های تخلیه ماشین را در پشت این لوازم خانگی بررسی کنید. در هر یک از انواع ماشین‌های لباسشویی از فناوری به خصوصی برای تخلیه استفاده می‌شود. استفاده از پمپ برای تخلیه این لوازم خانگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

گرفتگی پمپ‌ها و اختلالات فرایند تخلیه لباسشویی

در صورتی که پمپ‌های ماشین لباسشویی شما دچار گرفتگی شده باشند، بی شک در فرایند تخلیه این لوازم خانگی با مشکلی روبه‌رو خواهید شد. برخی از مشکلات همواره سبب بروز اختلال در این فرایند خواهد شد. در صورتی که پرزهای لباس در این پمپ‌ها گیر کنند، دکمه‌های لباس‌های شما وارد پمپ‌ها شود، راه خروج آب نیز بسته می‌شود. به این ترتیب پمپ‌ها به خوبی نمی‌توانند به وظیفه خود برای تخلیه آب عمل کنند. در صورتی که نسبت به این مشکل اطمینان ندارید، پمپ‌های موجود در دستگاه را یک بار باز و بسته کنید. به این ترتیب به کلیه اختلالات موجود پی خواهید برد.

در صورتی که پمپ‌های موجود در ماشین لباسشویی شما دچار شکستگی شوند، باید حتماً برای تعمیر آن‌ها وقت بگذارید. تعمیر و تعویض پمپ‌ها برای رفع این اختلالات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شما می‌توانید این فرایند را زیر نظر افراد متخصص و حرفه‌ای انجام داده و از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بخواهید. به این ترتیب رفع این آسیب‌ها بسیار ساده‌تر خواهد شد.

بررسی برد الکتریکی ماشین لباسشویی برای رفع مشکل تخلیه

در صورتی که برد الکتریکی دستگاه ماشین لباسشویی شما آسیب دیده باشد، بی شک فرمان تخلیه آب دستگاه صادر نشده و موانعی در این زمینه به وجود می‌آیند. برد و تایمر به کار رفته در این دستگاه‌ها از قطعات مهمی به شمار می‌روند که حساسیت بالایی در برابر آسیب دیدگی خواهند داشت. برد الکتریکی دستگاه مانند مغز انسان عمل می‌کند و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین خاطر فرمان تخلیه ماشین در این بخش صادر می‌شود.

 

دلایل خالی نشدن ماشین لباسشویی

چرا تخلیه ماشین لباسشویی به خوبی انجام نمی‌شود؟ دلایل متعددی سبب وقوع این مشکلات می‌شوند که برخی از آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

  • در صورت استفاده از مواد شوینده نامناسب بروز این مشکلات امری بدیهی خواهد بود. استفاده از مواد شوینده نامناسب همواره به سیستم فنی این تجهیزات آسیب وارد می‌کند. به همین خاطر باید حتماً به این نکات برای تعمیر و تنظیم ماشین لباسشویی خود دقت داشته باشید.
  • نامناسب بودن ارتفاع لوله‌های تخلیه نیز در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین خاطر باید حتماً این مشکلات را در زمان تخلیه ماشین لباسشویی خود مورد توجه قرار دهید.
  • در بخش بعدی، خرابی پمپ‌ها که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم مورد توجه قرار می‌گیرد که می‌تواند در این فرایند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

جمع بندی

در این بخش در رابطه با تخلیه ماشین لباسشویی اطلاعاتی را بررسی کردیم. هر یک از این دستگاه‌ها در طولانی مدت به تخلیه اضطراری نیاز خواهند داشت. به همین خاطر باید مجموعه مراحل نام‌برده‌شده را برای تنظیم این لوازم خانگی پشت سر بگذارید. این فرایند به صورت تخصصی انجام می‌گیرد. در صورت مواجهه با این شرایط باید حتماً از تکنیسین‌ها و تعمیرکاران حرفه‌ای این حوزه برای تخلیه ماشین لباسشویی کمک بخواهید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.