علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ

ماشین ظرفشویی یکی از ضروری‌ترین لوازم خانگی برای شستن ظرف‌ها است که کمک شایانی به خانم‌ها می‌کند. گاهی اوقات ممکن است بنابر دلایلی عملکرد این وسیله مختل شود. روشن نشدن ماشین ظرفشویی یکی از رایج‌ترین مشکلات این وسیله محسوب می‌شود که قرار است امروز به آن رسیدگی کنیم. چنانچه مایل هستید علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ را بدانید ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

ماشین ظرفشویی سامسونگ

 

عدم توجه به ظرفیت ماشین ظرفشویی

قبل از اینکه به سراغ دلایل سخت و پیچیده‌ای برویم بهتر است دلایل پیش پا افتاده را چک کنیم زیرا گاهی همین دلایل موجب می‌شوند که ماشین ظرفشویی روشن شود اما کار نکند. اگر ماشین ظرفشوییتان کار نمی‌کند ابتدا باید درب ماشین را چک کنید و مطمئن شوید که درب آن بسته است.  چنانچه باز مشکل پابرجا بود حجم ظروف داخل یخچال را بررسی کنید و اگر ظروف داخل ماشین زیاد بود مقداری از آنها را خالی کنید و ظرفها را در جای درست خود بچینید. گاهی وصل نبودن جریان آب نیز می‌تواند علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ باشد. اگر تمام این موارد را چک کردید و باز مشکل حل نشد خاموش بودن قفل کودک را چک کنید.

خرابی فیوز حرارتی

شایان ذکر است که بعضی ماشین‌های ظرفشویی این برند برای مراقبت از برد الکترونیکی، فیوز حرارتی دارند. این قطعه موظف است زمانی که دمای ماشین خیلی بالا می‌رود کار ماشین ظرفشویی را متوقف می‌کند. فیوز حرارتی با دو سیم به برد الکترونیکی وصل می‌شود و اگر این قطعه خراب شود برق دستگاه قطع شده و ماشین خاموش می‌شود. برای بررسی این قطعه می‌توانید از فازمتر استفاده کنید و اگر قطعه مورد نظر برق نداشت آن را تعویض کنید.

 

خرابی میکروسوئیچ

خرابی میکروسوئیچ نیز یکی دیگر از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ است. این قطعه درب ماشین ظرفشویی را بسته نگه می‌دارد و اگر این قطعه خراب شود درب ماشین به درستی بسته نمی‌شود و ماشین نمی‌تواند فعالیت خود را شروع کند. یکی دیگر از وظایف این قطعه برق رسانی به پنل کنترل کننده است. اگر مایل هستید سلامت این قطعه را چک کنید باید قسمت بالایی درب را باز کرده  و پنل مورد نظر را از محفظه جدا کنید. یادتان باشد که اگر این قطعه معیوب شود حتما باید عوض شود.

 

معیوب شدن مجرای خروجی آب

خرابی مجرای خروجی آب ماشین یکی از رایج‌ترین دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ محسوب می‌شود. خوشبختانه از بین بردن این مشکل کار بسیار راحتی است اما اگر به موقع انجام نشود مشکلات بزرگی به وجود می‌آورد. برای از بین بردن این مشکل ماشین را از برق بکشید و بعد آن قسمت از ماشین که به لوله خروجی وصل شده را چک و چنانچه باقی مانده غذا در این لوله باقی مانده آن را تمیز کنید. ممکن است این قطعه خراب شده باشد و در چنین وضعیتی باید لوله را تعمیر یا تعویض کنید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

مختل شدن تایمر ماشین

مختل شدن تایمر ماشین ظرفشویی نیز می‌تواند علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ باشد. در واقع می‌توان گفت این قطعه به ماشین دستور می‌دهد که چه زمانی روشن و چه زمانی خاموش شود. باید به این نکته اشاره کنیم که تایمرها بسیار حساس هستند و گاهی با یک اتصالی کوچک یا یک ضربه از کار می‌افتند. تایمرهای ماشین ظرفشویی به دو دسته خودکار و دستی تقسیم می‌شوند و بررسی آنها نیازمند مهارت و تخصص بالا است. پس اگر در این کار تجربه کافی ندارید به هیچ عنوان ماشین را باز نکنید.

خرابی اجزای داخلی ماشین ظرفشویی

 

خرابی سلکتور

در اکثر مواقع خرابی سلکتور علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ شناخته می‌شود. در واقع سلکتور وظیفه دارد حالت‌های گوناگون شستشو را انتخاب کند و اگر در زمان روشن کردن ماشین ظرفشویی متوجه شدید دکمه‌های ماشین به درستی کار نمی‌کنند قطعا سلکتور ماشین خراب شده است. سلکتور در قسمت بیرونی ماشین و دقیقا روی کنترل پنل دستگاه تعبیه شده و دسترسی به آن خیلی راحت است اما باید به این نکته اشاره کنیم که تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ نیازمند تخصص و دانش کافی است و اگر تخصص کافی ندارید به ماشین ظرفشویی خود دست نزنید.

معیوب شدن رله استارت

رله استارت قطعه‌ای است که تنها در مدل‌های اندکی از ماشین ظرفشویی قرار دارد. رله استارت در هنگامی که پمپ ماشین خراب می‌شود برق دستگاه را تامین می‌کند پس چنانچه جریان برق را بررسی کردید و متوجه شدید مشکلی ندارد این قطعه را چک کنید.

 

خرابی برد الکترونیکی

به جرات می‌توان گفت برد مهم‌ترین قطعه در لوازم برقی همچون ماشین ظرفشویی است‌. برد تمام اطلاعات مورد نیاز ماشین را صادر می‌کند و ماشین شروع به کار می‌کند. اما اگر این قطعه خراب شود دیگر نمی‌تواند اطلاعات را به درستی ارسال کند و ماشین ظرفشویی کار نمی‌کند. البته برد الکترونیکی نیز معمولا به چند دلیل خراب می‌شود که این دلایل عبارتند از:

  • ضربه فیزیکی به ماشین ظرفشویی
  • روشن و خاموش کردن مکرر ماشین( به کودکان خود اجازه بازی کردن با دکمه‌های ماشین ظرفشویی را ندهید)
  • فشار زیاد وارد کردن به ماشین ظرفشویی
  • گذاشتن اجسام سنگین روی ماشین ظرفشویی

 

تعمیر ماشین ظرفشویی را جدی بگیرید

اگر در شهر رشت زندگی می‌کنید و متوجه کار نکردن ماشین ظرفشویی خود شده‌اید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به نمایندگی سامسونگ در رشت مراجعه کنید و از تکنسین‌های مجرب و حرفه‌ای نمایندگی کمک بخواهید. تعمیرکاران نمایندگی بخاطر تخصصی که دارند خیلی فوری متوجه علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سامسونگ می‌شوند و تعمیر قطعه مورد نظر را شروع می‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.