علت و رفع انتشار بوی بد از یخچال دوو

علت و رفع انتشار بوی بد از یخچال دوو

انتشار بوی بد یخچال فریزر یکی از آن مشکلات متداولی است که در صورت وقوع می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد و باید هر چه سریع‌تر به دنبال رفع آن باشید، بسیاری از افرادی که از یخچال دوو استفاده می‌کنند ممکن است با این مشکل مواجه شوند که اصولا باید به دنبال علت بگردند تا بتوانند سریع‌تر بوی بد را از بین ببرند و از آسیب دیدن یخچال هم جلوگیری کنند. علت انتشار بوی بد یخچال دوو در مرحله اول می‌تواند وجود غذای خراب و فاسد در یخچال باشد، پس در ابتدا این مورد را بررسی کنید.

 

علت بوی بد یخچال دوو

انتشار بوی بد از یخچال دوو علت‌های متعددی دارد که باید هر کدام از علت‌ها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد تا بهترین راه حل برای آن استفاده شود. از اصلی‌ترین علت‌های وجود بوی بد یخچال دوو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که اهمیت زیادی دارند، این علت‌ها عبارتند از:

 1. قرار گرفتن موادی از قبیل میوه‌ها و سبزیجات، بدون شستشو در داخل یخچال
 2. قرار دادن مواد غذایی بدون ظرف درب دار درون یخچال
 3. پر بودن بیش از حد یخچال
 4. فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال
 5. پاشیده شدن مواد غذایی درون یخچال
 6. استفاده نکردن از یخچال به مدت چند روز

برای نگهداری درست از یخچال در صورتی که می‌خواهید بو نگیرد بهتر است که به خوبی از آن نگهداری کنید تا دچار خرابی و پوسیدگی نگردد. زیرا بوی بد می‌تواند باعث بروز خرابی در یخچال گردد.

 

دلایل اصلی وجود بوی بد در یخچال دوو

وجود بوی بد در یخچال دوو در کنار علت‌های گفته شده همواره دلایل موجهی هم دارد که این دلایل باید به خوبی مورد توجه قرار بگیرند، دلایل اصلی بروز این مشکل شامل موارد زیر می شود:

 • ریختن چربی غذا در یخچال و پاک نشدن آن
 • مسدود شدن مسیر گردش هوای یخچال
 • خرابی موتور
 • تنظیم نبودن دمای مناسب برای یخچال
 • وجود باکتری و رطوبت زیاد

اگر چربی و غذای ریخته شده درون یخچال را به موقع تمیز کاری نکنید باعث ایجاد بوی بد می‌گردد که در این شرایط از بین بردن آن سخت خواهد بود. اگر مسیر گردش هوای یخچال مسدود گردد خنکی به مواد غذایی نخواهد رسید و در نتیجه آنها را فاسد خواهد کرد که نتیجه آن بوی بد در یخچال خواهد شد. خراب شدن موتور باعث می‌شود تا گاز و هوای خنک در یخچال حرکت نکند از این رو بوی نامطبوع در یخچال می‌پیچد که اصلا خوشایند نیست. البته ناگفته نماند که اگر دمای یخچال تنظیم نباشد یعنی یا زیاد و یا کم باشد مسلما باعث از بین رفتن مواد غذایی می‌گردد و باعث ایجاد بوی بد در یخچال می‌شود، در آخر هم همانگونه که گفتیم وجود باکتری و رطوبت می‌تواند بوی بد ایجاد کند که برای برطرف کردن این مشکل نیز راه حل درستی وجود دارد که می‌توان با انجام آن از شر بوی بد یخچال خلاص شد.

 

راه حل از بین بردن بوی بد یخچال دوو

برای از بین بردن بوی بد یخچال دوو راه حل‌های متعددی وجود دارد که شما می‌توانید براساس دلایل وجود بوی بد از آنها استفاده کنید و به راحتی بوی نامطبوع را از بین ببرید، از این راه‌‌حل‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • در صورت مواجه شدن با مواد غذایی فاسد حتما آنها را از یخچال خارج کنید تا به سایر مواد غذایی آسیب وارد نکند.
 • درب و لاستیک‌های یخچال را به خوبی نظافت نمایید، برای انجام این کار ابتدا به کمک اسفنج و محلول جوش شیرین دور تا دور لاستیک و درب یخچال را تمیز کنید. درب یخچال را می‌توانیم از قسمت‌های مهمی در نظر بگیریم که در واقع محلی برای قرارگیری مواد غذایی مختلف است.
 • شستشوی سینی کف یخچال می تواند از تجمع باکتری‌ها جلوگیری کند.

برای اینکه یخچال خود را همیشه خوشبو نگه دارید، باید برنامه منظمی برای شستشو داشته باشید. هرگز اجازه ندهید تا یخچال شما برای مدت طولانی خاموش بماند. همین موضوع آسیب بسیار زیادی به یخچال شما وارد می‌کند و باعث ایجاد بوی نامطبوع درون آن می‌شود. مواد غذایی فاسد باید از یخچال خارج شوند زیرا هم باعث خرابی سایر مواد غذایی می‌گردند و هم سبب ایجاد بوی بد می‌شوند.

 

بوی بد یخچال دوو چگونه برطرف می‌شود؟

برای برطرف کردن بوی بد یخچال دوو کارهای دیگری هم می‌توانید انجام دهید که اصولا برای همه امکان پذیر هستند، از این فعالیت‌ها می‌توان موارد زیر را شرح داد:

 1. می‌توانید واشر یخچال را تعویض کنید؛ بوی بد یخچال دوو می‌تواند به دليل نشتی درب يخچال يا بسته نشدن درب يخچال باشد. بویی که از یخچال دوو می‌آید در واقع گاز متان است و اصولا در مکان‌های تنگ مانند اطراف درهای یخچال دوو ایجاد می‌شود، زیرا جایی برای خروج این بو از یخچال دوو شما وجود ندارد. تعویض واشر یخچال دوو یکی از موثرترین اقدامات برای از بین بردن بوی بد یخچال دوو است.
 2. یخ زدایی یخچال دوو؛ اگر یخچال دوو شما دارای یخ زدگی است که بوی یخچال دوو را بدتر می‌کند، یخ زدایی یخچال دوو می‌تواند گام موثری برای خلاص شدن از شر این بو باشد.
 3. خوشبو کردن یخچال؛ قرار دادن دستگاه تصفیه هوا در یخچال دوو گام موثری است که می‌تواند به از بین بردن بوی یخچال دوو و گرفتن بوی بد داخل یخچال دوو کمک کند. هنگامی که این را در یخچال دوو خود قرار می‌دهید، ازن را در یخچال دوو ساطع می‌کند و در عرض 24 ساعت تمام بوها را از بین می‌برد.
 4. تعمیر یخچال در صورت ایجاد خرابی در موتور.
 5. باز کردن راه گردش هوا در صورت مسدود بودن.
 6. تمیزکاری مداوم یخچال.

برای از بین بردن بوی بد یخچال می‌توانید از موادی مانند جوش شیرین، نوشابه، ذغال، وانیل و سرکه هم استفاده کنید زیرا مواد گفته شده به از بین بردن بوی بد درون یخچال کمک شایانی می‌کنند. در صورتی که بوی بد با راه‌های گفته شده برطرف نشد می‌توانید به نمایندگی دوو در رشت مراجعه کنید تا متخصصان آنها برای بررسی یخچال به محل شما اعزام شوند.

 

جلوگیری از بروز بوی بد در یخچال دوو

برای این که بوی بد به درون یخچال دوو شما راه پیدا نکند می‌توانید راه‌هایی را برای پیشگیری انجام دهید، از راه‌های جلوگیری از بروز بوی بد در یخچال دوو می‌توان موارد زیر را انجام داد:

 1. با آوردن یخ در یخچال دوو هنگام خرید مواد غذایی به یخچال دوو رطوبت اضافه کنید.
 2. اگر یخچال دوو بو می‌دهد، سطح رطوبت یخچال دوو را بالای 70 درصد افزایش دهید تا رطوبت بیشتری برای یخچال دوو فراهم شود و بوها را جذب کند. می‌توانید این کار را با آوردن مقداری یخ داخل یخچال دوو هنگام تمیز کردن انجام دهید تا آب تبخیر شده به آن اضافه شود.
 3. هر چند وقت یکبار باید داخل یخچال دوو خود را تمیز کنید. مسلما اگر یخچال دوو به درستی تمیز و نگهداری نشود بوی بد می‌دهد. یخچال دوو را باید حداقل یک بار در ماه با استفاده از مواد شوینده ملایم به طور کامل تمیز کنید.
 4. از قرار دادن میوه‌ها با پلاستیک درون یخچال جلوگیری کنید.
 5. غذای چرب درون یخچال قرار ندهید.
 6. مواد غذایی و میوه‌ها را در بسته‌بندی مناسب قرار دهید.
 7. یخچال را بیش از حد پر نکنید.

 

سخن پایانی

اگر می‌خواهید یخچال دوو شما هم دچار بوی بد نشود و هم کیفیت و زیبایی خود را از دست ندهد و دچار پوسیدگی نگردد، همواره بهتر است که از یخچال خود به درستی مراقبت کنید. گاه بوی بد به وجود آمده درون یخچال می‌تواند هزینه سنگینی را به همراه داشته باشد و به سرعت هم از بین نرود و این بوی بد به سایر خوراکی‌ها نیز منتقل می‌گردد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.