نشتی یا آبریزش از ماشین لباسشویی

نشتی یا آبریزش از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از لوازم مهم و ضروری در هر خانه‌ای است که باید به درستی مورد استفاده قرار بگیرد. بروز کوچکترین مشکل در این وسایل مشکلات زیادی را برای افراد خانواده به همراه دارد. آبریزش از ماشین لباسشویی بوش یک مشکل شایع بوده که به دلایل مختلف رخ می‌دهد. نشتی می‌تواند از قسمت‌های مختلف دستگاه باشد به همین دلیل نیاز است تا تمام قسمت‌ها بررسی شود.

پیدا کردن علت نشتی کمک می‌کند تا کار تعمیر با سرعت بیشتری پیش برود. نمایندگی بوش برای تعمیر ماشین لباسشویی از تعمیرکاران متخصص خود استفاده می‌کند که در این زمینه دانش و مهارت کافی دارند. برای برطرف کردن مشکل نشتی ابتدا عیب‌یابی به صورت کاملا دقیق و اصولی انجام می‌شود.

 

آب دادن ماشین لباسشویی

علائم نشتی آب از ماشین لباسشویی بوش

نشتی آب از لباسشویی بوش علائم و نشانه‌هایی دارد که شما پس از مشاهده کوچک‌ترین نشانه باید با نمایندگی تماس بگیرید، چون تعمیر این لوازم نیاز به تخصص و مهارت دارد. اولین علامت خارج شدن آب از زیر ماشین لباسشویی است. این امر ممکن است خطر برق گرفتگی در پی داشته باشد.

بیرون آمدن کف از زیر ماشین از دیگر علائم نشتی است. گاهی آبریزش از کنار درب صورت می‌گیرد و شما شاهد بیرون آمدن آب مخزن یا دیگ به بیرون هستید. در صورت گرفتگی فیلتر که در پایین دستگاه قرار دارد احتمال نشتی از پایین بیشتر خواهد بود.

علائم نشتی در اولین مرحله خود را نشان می‌دهند. در برخی دستگاه‌ها نشتی حتی در زمان خاموش بودن هم مشاهده می‌شود. برخی دستگاه‌ها زمانی که روشن می‌شوند نشتی در آن‌ها بیشتر است‌. آبریزش از ماشین لباسشویی باعث پوسیدگی برخی قطعات می‌شود؛ بنابراین باید هر چه زودتر برطرف شود.

 

علت آبریزش آب از لباسشویی بوش

آبریزش از ماشین لباسشویی بوش دلایل مختلفی دارد که در اینجا به صورت مجزا به آن‌ها اشاره می‌کنیم و راهکارهای مناسب را هم ارائه می‌دهیم:

●      مشکل شیلنگ‌ها

مشکل در شیلنگ اصلی‌ترین دلیل نشتی است. در دستگاه شیلنگ‌های زیادی برای ورود و خروج آب نصب شده و سوراخ شدن و پارگی آنها ممکن است نشتی را به همراه داشته باشد. در مرحله اول تعمیرکار شیلنگ‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر مشکل از آن باشد تعویض می‌شوند.

انسداد و گرفتگی در شیلنگ می‌تواند نشتی را بیشتر کند. اگر دستگاه را به تازگی خریداری کرده‌اید ممکن است مشکل نشتی و چکه کردن از دریچه‌های ورودی باشد که توسط کارخانه پلمپ شده‌اند. بعد از خرید این دریچه‌ها که به شیلنگ متصل می‌شوند باید باز شوند.

کوچک‌ترین ترک خوردگی و شکستگی در اتصالات تخلیه می‌تواند آبریزش از ماشین لباسشویی بوش را بیشتر کند. اگر شیلنگ‌های متصل به جا پودری و بخش‌های دیگر کوچکترین نشتی داشته باشد خطرات زیاری مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند و طول عمر دستگاه هم کمتر می‌شود. کمک گرفتن از متخصصین می‌تواند مشکل را برطرف کند.

●      مشکلات محفظه جاپودری

محفظه پودری به شیلنگ آب متصل است تا پودر با آب ترکیب و روی لباس‌ها ریخته شود. اگر در این محفظه کوچکترین مشکلی ایجاد شود نشتی از اطراف آن صورت می‌گیرد. بیشتر افراد با مشاهده آبریزش از ماشین لباسشویی بوش به جاپوددی فکر نمی‌کنند در صورتی که ممکن است نشتی بیشتر از این بخش باشد.

استفاده از مواد شیمیایی سفید کننده در ماشین باعث خورندگی برخی قسمت‌ها خصوصا اتصالات شده به همین دلیل باعث آبریزش آنها می‌شود. استفاده مدادم از شوینده‌های نامناسب آسیب زیادی به محفظه جاپودری وارد می‌کند. برخی مواقع آسیب به قدری شدید است که باید محفظه را به طور کامل عوض کنید تا نشتی برطرف شود.‌

مسدود شدن جنت داخل جا پودری هم می‌تواند باعث آبریزش از ماشین لباسشویی بوش شود. این قطعه پلاستیکی در قسمت جلو و بالای پنل قرار گرفته و تجمع پودرها و آشغال‌ در این قسمت باعث گرفتگی آن می‌شود. با تمیز کردن جنت مشکل نشتی تا حدودی برطرف می‌شود.

●      مشکل مربوط به لاستیک دور درب لباسشویی

خراب شدن لاستیک دور درب از دیگر علائم آبریزش از ماشین لباسشویی بوش است‌. لاستیک مانع از نشت آب از دور درب می‌شود و زمانی که کیفیت و کارایی خود را از دست می‌دهد این نشتی بیشتر خواهد شد. لاستیک دور درب قطعه مهمی است اما بیشتر افراد به آن توجه ندارند. مراقبت صحیح از لاستیک و خشک کردن آن بعد از شستن لباس‌ها مانع از خرابی و پوسیدگی آن می‌شود.

حتی اگر لاستیک یک سوراخ کوچک هم داشته باشد چون مخزن پر از آب می‌شود آب از سوراخ ریز به بیرون نشت می‌کند. تمام مواد زائد و مو و… داخل لاستیک جمع می‌شوند و این انسداد می‌تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد؛ بنابراین بهتر است آن را همیشه تمیز و خشک کنید.

نشتی بعلت خرابی لاستیک دور ماشین لباسشویی

●      مشکلات مربوط به دریچه ورودی آب

آبریزش از ماشین لباسشویی بوش می‌تواند به دلیل مشکل در دریچه ورودی آب باشد. اگر این دریچه آسیب دیده باشد آب از اطراف آن به بیرون نشت می‌کند. دریچه‌ها آب گرم و سرد را به داخل ماشین هدایت می‌کنند و در پشت دستگاه قرار می‌دهند. در زمان نشتی تعمیرکار این بخش‌ها را به خوبی بررسی می‌کند. ترک خوردگی و سوراخ در دریچه باعث آبریزش از ماشین لباسشویی بوش می‌شود.

●      خرابی پمپ ماشین لباسشویی

پمپ ماشین لباسشویی مهمترین قطعه است که در صورت خراب شدن شاهد نشتی آب از داخل ماشین خواهید بود. لوازم بوش اگرچه کیفیت و کارایی خوبی دارند، اما عدم استفاده صحیح و مراقبت از دستگاه می‌تواند باعث خرابی برخی قسمت‌ها شود. خرابی پمپ اگر برطرف نشود آبریزش را بیشتر خواهد کرد و می‌تواند باعث پوسیدگی قطعات دیگر دستگاه شود.

اگر هنگام شستشو و چرخش دیگ نشتی را مشاهده کردید باید سریع پمپ تخلیه را بررسی ‌کنید. این قطعه حساس خود اجزایی دارد و نشتی می‌تواند در بخش‌های مختلف آن باشد. برای چک کردن پمپ و اتصالات مرتبط به آن باید ابتدا دستگاه را از برق خارج کنید.

●      خرابی هیدرواستات و سوئیچ فشار

علت دیگر آبریزش از ماشین لباسشویی بوش می‌تواند خرابی سوئیچ فشار یا هیدرواستات باشد. این سوئیچ میزان آب داخل دیگ را کنترل می‌کند؛ بنابراین زمانی که خراب می‌شود دیگ بیش از اندازه پر می‌شود و حرکت آن می‌تواند نشتی را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از آبریزش باید سوئیچ فشار هم مورد بررسی قرار بگیرد.

●      اختلال داخل بلبرینگ و کاسه نمد

کوچکترین اختلالی در کاسه نمد و بلبرینگ می‌تواند نشتی در ماشین لباسشویی بوش ایجاد کند. اگر عوامل بالا باعث نشتی نبود باید این دو قطعه را بررسی کنید. تراز نبودن دستگاه باعث ایراد در بلبرینگ و کاسه نمد می‌شود و هنگام کار کردن دستگاه نشتی ایجاد می‌شود. اگر لباسشویی به خوبی تراز شود این مشکل ایجاد نمی‌گردد.

 

 

 

نحوه تشخیص نشت آب از لباسشویی بوش

تشخیص نشتی آب از ماشین لباسشویی بوش نیاز به تخصص و مهارت دارد به همین دلیل شما با مشاهده کوچک‌ترین علائم نشتی باید با نمایندگی ارتباط بگیرید تا نیروهای متخصص به محل اعزام شوند. برای اینکه تعمیر به صورت کاملا اصولی انجام شود نیاز است تا دستگاه به صورت تخصصی عیب‌یایی شود و مشکل آن به درستی تشخیص داده شود.

مهم‌ترین مسئله این است که شما متوجه شوید که هنوز دستگاه نشتی دارد. این مشکل گاهی حین شستن خود را نشان می‌دهد و در برخی مواقع با خاموش بودن دستگاه هم نشتی ادامه دارد. برای اطمینان از نشتی و عیب‌یابی و تشخیص باید دستگاه را روشن کرده و یک برنامه شستشوی ساده به آن بدهید. در این زمان تمام قسمت‌ها را بررسی کنید تا مشکل اصلی پیدا شود.

سخن پایانی

آبریزش از ماشین لباسشویی بوش نتیجه عدم استفاده و مراقبت درست از ماشین لباسشویی است. بالا بودن هزینه تعمیر و تعویض قطعات باعث شده تا مراقبت از دستگاه اهمیت بیشتری پیدا کند. تکنسین‌ها برای تعمیر ابتدا دستگاه را عیب‌یابی می‌کنند تا بتوانند مشکل را از ریشه برطرف سازند. اگر به نشتی بی توجه باشید ممکن است باعث پوسیدگی قطعات و برق گرفتگی شود که در این صورت هزینه تعمیر بیشتر خواهد بود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.