علت تشکیل برفک یخچال و روش های از بین بردن آن

علت تشکیل برفک یخچال و روش های از بین بردن آن

تشکیل برفک در یخچال به دلیل ورود رطوبت هوا به درون یخچال ایجاد می‌شود و برای رفع آن می‌توان به سیستم دفع برفک به صورت خودکار اشاره کرد.

 

تشکیل برفک در یخچال چگونه اتفاق می‌افتد؟

تشکیل برفک در یخچال معمولا به دلیل ورود هوای رطوبت دار، باز و بسته شدن مکرر درب یخچال، ایجاد نقص در درب یخچال و نداشتن چسبندگی کافی، ایجاد مشکل در سیستم تهویه و غیره است. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد تشکیل برفک در یخچال، عوارض آن و راه‌های جلوگیری از تشکیل برفک در یخچال سخن به میان آوریم.

 • ورود رطوبت هوا: در صورت ورود هوای رطوبت دار به درون یخچال احتمال ایجاد برفک در دیواره و قفسه‌ها وجود دارد. هوای رطوبت دار در صورت قرار گرفتن در معرض دمای پایین یخچال یخ می‌زند و برفک تولید می‌شود.
 • باز و بسته شدن درب: باز و بسته شدن درب یخچال در صورتی که به صورت مکرر اتفاق بیفتد هوای خارجی به میزان بیشتری وارد فضای داخلی یخچال شده و در این صورت این هوای آزاد به سرعت یخ زده و به صورت برفک در نواحی مختلف یخچال پدیدار می‌شود. در صورتی که هوای وارد شده حاوی رطوبت باشد تشکیل برفک در یخچال تشدید می‌یابد.

بعد از بستن درب یخچال اطمینان حاصل کنید که کاملا کیپ شده است و در صورتی که به درستی بسته نشود ورود هوا به درون یخچال اتفاق افتاده و عوارضی را که کمی پیش برای شما شرح دادیم؛ اتفاق می‌افتد.

 • نقص سیستم تهویه: سیستم تهویه یکی از حیاتی‌ترین وظایف را برای یخچال بر عهده دارد و در صورت عملکرد نامناسب سبب ایجاد عوارض حادتری علاوه بر تشکیل برفک در یخچال می‌شود. تراکم رطوبت هوا درون یخچال از دلایل عمده‌ ایجاد برفک پس از ایجاد نقص در سیستم تهویه‌ یخچال یا از کار افتادن آن است.
 • نقص درب یا چسبندگی کم: چسبندگی کم درب یخچال سبب می‌شود تا پس از بسته شدن، لولای درب کاملا کیپ نشود و همچنان هوای رطوبت دار وارد محفظه‌ داخلی یخچال شده و در نتیجه باعث تشکیل برفک در یخچال می‌شود. برای این منظور همیشه درب‌ها را با استفاده از شوینده‌های مخصوص تمیز کنید.

جلوگیری از تشکیل برفک

روغن و آلودگی‌هایی که به درب یخچال می‌چسبند یکی از دلایل عمده‌ چسبندگی کم پس از بسته شدن درب یخچال است. در این صورت می‌توانید از مقداری سیلیکون برای ایجاد چسبندگی بیشتر درب‌ها استفاده نموده تا از ایجاد برفک درون یخچال جلوگیری شود.

خراب شدن چسب‌های درب یکی دیگر از دلایل کم شدن چسبندگی بوده می‌توانید آن‌ها را تعویض کنید در این راستا مهره‌های چسبنده مخصوص این کار را برای جلوگیری از ایجاد برفک خریداری کنید. و در صورت کجی یا ایجاد لغزش در درب‌ها آن‌ها را تنظیم نموده یا اقدام  به تعویض آن‌ها کنید.

 

تشکیل برفک در یخچال سبب چه عوارضی می‌شود؟

تشکیل برفک در یخچال سبب ایجاد پیشامدهای ناگواری برای یخچال شده که از جمله می‌توان به افت کیفیت و کارایی یخچال، پوسیدگی و از کار افتادن برخی قطعات، خراب شدن مواد غذایی، افزایش مصرف انرژی و غیره شود.

 • افت کارایی یخچال: محل تجمع برفک درون یخچال و بر روی قفسه‌های نگهدارنده‌ مواد غذایی و دیواره‌ها است در صورتی که لایه ضخیمی از این برفک روی سطوح ایجاد شود فضای زیادی را به خود اختصاص داده و در نهایت فضا برای ذخیره‌ مواد غذایی از دست می‌رود.

برفک‌ها ممکن است در محل عبور هوا در ترموستات یخچال قرار گرفته و در نهایت سبب گرم شدن موتور و از کار افتادن یخچال به مرور زمان شود. از این رو در خنک شدن مواد غذایی تاخیر پیش خواهد آمد و این عمل به سختی انجام می‌پذیرد.

 • افزایش مصرف انرژی: از عوارض ایجاد برفک‌ها می توان به افزایش مصرف انرژی اشاره کرد زیرا موتور خنک کننده برای حفظ دمای درون یخچال بیشتر کار می‌کند و هوا یا رطوبتی که به درون یخچال وارد می‌شود از دمای بیشتری برخوردار بوده و سپس موتور خنک کننده برای جبران این اختلاف دما و برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی انرژی بیشتری مصرف می‌کند.

در صورتی که برفک‌ها بر روی مواد غذایی موجود در یخچال تجمع پیدا کند سبب آسیب رساندن به آن و در صورت ایجاد این عارضه بر روی سبزیجات و میوه ها سبب یخ زدگی و در نتیجه غیر قابل مصرف شدن آن می‌شود. با ایجاد برفک مشکلات متعدی در خارج کردن مواد غذایی از درون یخچال یا فریزر خواهید داشت.

 • پوسیدگی و خرابی سایر قطعات: قطعات مکانیکی درون یخچال در برابر ایجاد برفک آسیب‌پذیر هستند و اگر این قطعات با برفک محاصره شوند به مرور زمان یخ زده و از کار می‌افتند. برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی که پس از ایجاد برفک‌ها گریبان گیر شما خواهد شد، توجه به نکاتی از قبیل تمیزکاری دوره‌ای و مرتب، اطمینان از سالم بودن درب یخچال و ایجاد چسبندگی کافی، استفاده از سیستم‌های ضد برفک و غیره بسیار مهم است.

برطرف کردن برفک

 

چگونه از تشکیل برفک در یخچال جلوگیری شود؟

همانگونه که مطالعه کردید تشکیل برفک در یخچال‌ها سبب ایجاد مشکلات متعددی می‌شود که در ادامه مقاله قصد داریم تا راهکارهایی جهت جلوگیری از ایجاد این پدید مخرب برای شما شرح دهیم.

 • سیستم‌های ضد برفک: استفاده از سیستم‌های ضد برفک برای جلوگیری از این عارضه مفید بوده و برخی از یخچال‌ها دارای امکاناتی برای نصب چنین سیستم‌هایی هستند. این سیستم‌ها NO frost نامیده می‌شوند و شامل تکنولوژی‌های نوین برای جلوگیری از تجمع برفک‌ها، خارج کردن آن و تنظیم دما در یخچال و فریزر هستند.
 • تنظیم ترموستات: ترموستات به تنظیم دمای داخل یخچال می‌پردازد و تنظیم صحیح آن در یخچال به کاهش روند تولید برفک می‌انجامد. دمای مطلوب داخل یخچال باعث کاهش رطوبت می‌شود. برای تنظیم درست ترموستات می‌توانید از تکنسین‌های ماهر در این زمینه کمک گرفته یا دفترچه راهنمای یخچال را مطالعه کنید.
 • تعویض درب و نوارهای چسبان: اگر درب‌ یخچال دچار لغزش یا کجی شود در نهایت سبب ایجاد برفک به دلیل ورود رطوبت هوا به داخل آن شده و از این رو برای کسب اطمینان از درست بسته شدن درب به صورت دوره‌ای نوار چسبان را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

یکی از روش‌های اطمینان یافتن از درست بسته شدن درب‌ها تمیزکاری مرتب و دوره‌ای آن‌ها از هرگونه آلودگی و به خصوص روغن است. سطوح داخلی یخچال و قفسه‌ها را به صورت دوره‌ای از برفک‌ها پاک کنید.

 

تشکیل برفک در یخچال چگونه به مواد غذایی صدمه می‌زند؟

تشکیل برفک در یخچال به مرور زمان علاوه بر آسیب زدن به یخچال سبب از بین رفتن مواد غذایی نیز می‌شود. در ادامه مقاله قصد داریم آسیب برفک بر روی مواد غذایی را نام برده و توضیح دهیم.

انجماد مواد غذایی باعث افت کیفیت آن‌ها می‌شود این آثار منفی بر روی سبزیجات بیشتر خود را نشان می‌دهند. تغییر در طعم و بوی مواد غذایی را پس از ایجاد لایه‌های برفک روی آن احساس خواهید کرد. بوی بد ایجاد شده سبب انتقال آن به سایر قسمت‌های یخچال شده و به مواد غذایی دیگر نیز سرایت می‌کند. بر اثر تجمع برفک بر روی مواد غذایی بافت آن‌ها آسیب می‌بینند و این صدمه  بر روی میوه و سبزیجات بیشتر از سایرین دیده می‌شود.

 

سیستم ضد برفک چگونه از تشکیل برفک در یخچال جلوگیری می‌کند؟

سیستم‌های ضد برفک با دربرداشتن تکنولوژی‌های جدید به مدیریت جریان هوا، سیستم‌های تخلیه برفک به صورت خودکار، دارا بودن ترموستات هوشمند، و استفاده از تکنولوژی نوفراست به تخلیه و کاهش برفک‌های ایجاد شده در یخچال کمک می‌کند.

 • مدیریت جریان هوا: این سیستم‌ها با دارا بودن فن و مکانیزم‌های مخصوص جریان هوا را درون یخچال کنترل کرده و از ورود هوای مرطوب به داخل یخچال جلوگیری می‌کند. مدیریت این سیستم‌ها در نهایت سبب توزیع یکنواخت دمای داخل یخچال می‌شود و از ایجاد عارضه برفک جلوگیری می‌نماید.
 • تکنولوژی: NO FROST برخی از یخچال‌ها همراه با این تکنولوژی از خط تولید خارج شده و برخی از یخچال‌ها امکان نصب این سیستم‌ها را در خود ایجاد کرده اند. این تکنولوژی از طریق فن‌های مخصوص به تهویه‌ هوا کمک کرده و از تجمع هوای مرطوب جلوگیری کرده و به پراکنده شدن آن کمک می‌کند.
 • سیستم تخلیه برفک: بعضی از یخچال‌ها دارای سیستم خودکار تخلیه‌ برفک در زمان‌های معین هستند که در این راستا برفک‌ها را ذوب کرده و آب حاصل را به محفظه‌ مخصوص تخلیه هدایت می‌کند.
 • ترموستات هوشمند: سیستم‌های ضد برفک با داشتن ترموستات‌ هوشمند به تنظیم دقیق دمای درون یخچال می‌پردازد و فرایند خنک کنندگی موثری را در بر دارد. در این راستا دمای درون یخچال از یک حد مطلوب بالاتر و پایین‌تر نمی‌رود. با استفاده از این سیستم تا حد بسیار زیادی از تماس مستقیم دست برای تخلیه‌ برفک جلوگیری می‌شود.

در ادامه قصد داریم چند نمونه از این سیستم‌ها را نام ببریم.

1: NO FROST TECHNOLOGY این تکنولوژی با استفاده از فن‌های خنک کننده به جلوگیری از تشکیل برفک‌ها می‌انجامد.

2: FROST FREE SYSTEM این سیستم به صورت خودکار به تخلیه‌ برفک‌های درون یخچال یا فریزر می‌پردازد و از گرم کننده‌های مخصوص برای جلوگیری از یخ زدگی کمک می‌گیرد.

3  ADAPTIVE DEFROST SYSTEM : این سیستم بهترین زمان را برای تخلیه‌ برفک‌ها انتخاب می‌کند و از افت مصرف انرژی جلوگیری می‌کند.

4: QUICK DEFROST SYSTEM این سیستم سرعت تخلیه‌ برفک‌ها را افزایش داده و دمای داخلی یخچال را به حداقل ممکن می‌رساند.

5: FAST FREEZE TECHNOLOGY: این سیستم دمای یخچال و فریزر را کاهش می‌دهد و سپس به دمای عادی باز می‌گرداند و این امر به کاهش برفک یخچال منجر می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.