چرا مایکروفر دود می‌کند؟

چرا مایکروفر دود می‌کند؟

مایکروفر یکی از لوازم خانگی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته زیرا با استفاده از آن می‌توان انواع غذاها، کیک و شیرینی، کوکی و کلوچه را آماده کرد. به همین دلیل می‌توان گفت مایکروفر یک وسیله کاربردی در خانه بوده که استفاده از آن می‌تواند تهیه سریع‌تر غذاها را با روش پختی آسان در اختیار شما قرار دهد. البته مایکروفر‌ها انواع مختلفی دارند و هر یک از آنها در برند و مدل‌های مختلف تولید و روانه بازار شده است.

اینکه شما کدام مدل را انتخاب و خریداری کنید بستگی به سلیقه‌تان دارد اما باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که مایکروفر هم مانند دیگر لوازم برقی ممکن است بر اثر موارد مختلفی دچار مشکل شده و خراب شود. از رایج‌ترین مشکلاتی که برای مایکرووفرها به وجود می‌آید دود کردن آنهاست امروز در کنار شما هستیم تا علت دود کردن مایکروفر را پیدا کنیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

علت دود کردن مایکروفر چیست؟

استفاده طولانی مدت و نادرست از مایکروفر می‌تواند باعث ایجاد خرابی‌هایی در آن شود. اگر شما محافظت و مراقبت درستی از مایکروفر مورد نظرتان نداشته باشید و از روش‌های نادرستی برای پخت و پز استفاده کنید قطعاً پس از گذشت مدت کوتاهی شاهد خراب شدن و دود کردن مایکروفر خواهید بود. جابجایی و دستکاری دکمه‌ها و تایمرهای آن می‌تواند علل دیگر خرابی مایکروفر باشد. مواردی که در ادامه می‌خوانید همگی علت دود کردن مایکروفر هستند:

  • استفاده از ظروف نامناسب برای پخت غذا در مایکروفر

اگر دقت کرده باشید زمانی که برای خرید ظروف مختلف چینی، آرکوپال، شیشه‌ای و سیلیکونی مراجعه می‌کنید اگر پشت ظروف را نگاه کنید نشانه یا علامتی مبنی بر استفاده از آن در مایکروفر درج شده است. این علامت و نشانه نمایانگر عدم وجود مشکل در استفاده از این ظروف در مایکروفر خواهد بود. اما ظروف دیگری مثل ظروف آلومینیومی و فلزی در برخی ماکروفر‌ها قابل استفاده نیستند و ممکن است باعث ایجاد نوسانات و جرقه شوند. به دنبال این جرقه‌ها آتش سوزی صورت گرفته و دود از مایکروفر بلند می‌شود. پس در انتخاب ظروف برای پخت انواع غذا در این نوع دستگاه‌ها باید نهایت دقت و توجه را به خرج دهید.

  • سوختن مواد غذایی حاصل از پخت و پزهای قبلی

پس از هر بار پخت و پز در مایکروفر باید آن را به طور کامل تمیز کنید این تمیزکاری علاوه بر سینی شامل بدنه داخلی و بیرونی دستگاه می‌شود. در غیر این صورت شاهد اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی خواهید بود. یعنی اگر شما پس از پخت انواع مواد غذایی درب، سینی و بدنه داخلی مایکروفر را تمیز نکنید در استفاده‌های بعدی این ماده غذایی به جا مانده از دفعات قبلی در اثر گرما ذوب شده و می‌سوزند و همین موضوع باعث دود کردن مایکروفر شما خواهد شد. بنابراین سعی کنید پس از هر بار پخت و پز اجازه دهید که دستگاه به طور کامل سرد شده سپس برای تمیز کردن آن اقدام کنید.

تمیز کردن ماکروفر

  • سوختن مواد غذایی روی المنت

همانطور که می‌دانید دستگاه مایکروفر دارای المنت است این المنت‌ها در قسمت‌های مختلف داخلی دستگاه جای گرفته، اگر مواد غذایی شما روغنی یا دارای چربی بوده باشد پاشیدن این روغن‌ها بر روی المنت و باقیماندن آنها امری کاملاً طبیعی است. اما توجه داشته باشید که اگر همین روغن و چربی‌های روی المنت تمیز نشوند در دفعات بعدی که آن را روشن می‌کنید بر اثر داغ و گرم شدن المنت‌ها این مواد می‌سوزند. از این رو شما چیزی که مشاهده می‌کنید دقیقاً مطابق دود کردن مایکروفر است. پس در این زمینه نیز باید نهایت نظافت و دقت را در تمام قسمت‌های ماکروفر به کار بگیرید.

  • سوختن مواد غذایی

گاهی زمان پخت برخی مواد غذایی طولانی و زیاد است اما باید هر چند دقیقه یک بار غذای مورد نظر را چک کنید چرا که طولانی بودن مدت پخت می‌تواند در نهایت باعث حواس پرتی شما و سوختن غذا شود به طوری که شما کلاً غذا را فراموش می‌کنید. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است تایمر مایکروفر را فعال نموده و همچنین هر چند دقیقه یکبار به آن سر بزنید تا در صورت امکان غذا را برعکس نموده یا کلاً خارج کنید. با این وجود دیگر شاهد دود کردن مایکروفر نخواهید بود.

  • اتصالی در مایکروفر

گاهی ممکن است مشکل دود کردن مایکروفر از تمیز کردن آن نباشد و به یک مشکل درونی مرتبط باشد. اگر اتصالی در مایکروفر رخ دهد کمی بعد سیم پیچ‌های ترانس دچار سوختگی شده و دود از آن بلند می‌شود این نشان می‌دهد که سیم پیچ‌ها سوخته‌اند و بوی بدی به مشام خواهد رسید. در چنین شرایطی باید فوراً مایکروفر را از برق بکشید و برای تعمیر ماکروفر از تعمیرکاران کارکشته و با استعداد کمک بخواهید.

  • سوختگی کابل اتصال برق

همه ماکروفر‌ها از طریق کابل اتصال به برق متصل می‌شوند اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که طولانی شدن مدت پخت غذاها می‌تواند دیواره و بدنه مایکروفر را داغ‌تر کند؛ در این صورت ممکن است سیم یا کابل اتصال برق بر اثر افزایش دما بسوزد و دود از آن بلند شود. بنابراین این موضوع بسیار خطرناک بوده و باید فورا دمای مایکروفر را پایین بیاورید.

اتصالی در سیم ماکروفر

  • سوختن قسمت‌های پلاستیکی مایکروفر

طولانی شدن مدت پخت غذاها علاوه بر بالا بردن دما و تاثیر گذاشتن بر کابل اتصال برق می‌تواند بر قسمت‌های پلاستیکی مایکروفر نیز اثر مستقیم داشته باشد. این قطعات پلاستیکی شامل رله برد، ترانس ولتاژ بالا و ترموستات می‌شود. در چنین شرایطی باید مایکروفر را از برق بکشید و درب آن را باز کنید و اجازه دهید که سرد شود تا دمای آن پایین بیاید و بعد برای تعمیر هر یک از قطعات سوخته شده اقدام کنید در صورت لزوم این قطعات باید تعویض شوند.

نتیجه‌گیری

عوامل مختلفی وجود دارند که باعث دود کردن مایکروفر می‌شوند این علائم و موارد می‌توانند مربوط به غذای درون مایکروفر یا عدم تمیز کردن آن باشد. در مواردی هم دود کردن مایکروفر مربوط به سوختن قطعات پلاستیکی و درونی دستگاه است. با مشاهده چنین مواردی باید این موضوع را به طور کامل درک کنید که تمیز کردن مایکروفر از جمله اقدامات مهمی است که باید همیشه در نظر داشته باشید. نکته دیگر این است که برای پخت غذاهایی که مدت زمان زیادی نیاز دارند از مایکروفر استفاده نکنید. برای اطلاعات و مشاوره بیشتر با ما در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.