مشکلات رایج ماشین ظرف‌شویی

مشکلات رایج ماشین ظرف‌شویی

هر کدام از وسیله‌های برقی و خانگی ممکن است که در اثر استفاده نادرست و یا عوامل دیگر دچار مشکلات مختلفی شوند. ماشین ظرف‌شویی نیز وسیله‌ای کاربردی است که گاهی اوقات با ایرادات مختلفی رو به رو می‌شود. در صورتی که با مشکلات ماشین ظرف‌شویی آشنایی داشته باشید بر اساس اطلاعات خود می‌توانید به نشانه‌های خرابی در این دستگاه پی ببرید. افرادی که از ماشین‌های ظرف‌شویی به طور مکرر استفاده می‌کنند لازم است که با علائم خرابی و نقص در این دستگاه‌ها به درستی آشنا شوند. فقط در این صورت است که در صورت بروز هر نوع مشکل در این وسیله‌های خانگی می‌توانند به سرعت به بررسی این عیوب اقدام کنند و پس از عیب یابی در این دستگاه‌ها به تعمیر آنها به طور اصولی و به واسطه افراد کارشناس و تعمیرکارهای ماهر بپردازند.

عدم کارکرد ماشین ظرف‌شویی

یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی این است که این دستگاه روشن می‌شود، اما نمی‌تواند کار کند. در این هنگام لازم است که قطعه‌های فنی در این دستگاه را به دقت مورد بررسی قرار دهید. زیرا ممکن است که این قطعه‌ها دچار نقص‌های جزئی شده باشند. این مشکل ممکن است که مربوط به نکته‌های زیر باشد:

 • خراب شدن قفل درب ماشین ظرف‌شویی
 • خراب شدن سلکتور
 • خرابی کنترل الکترونیکی و یا تایمر
 • وجود نقص در رله موجود در موتور
 • نقص در موتور متحرک در این دستگاه
 • معیوب شدن فیوز حرارتی

توجه داشته باشید که هر کدام از موارد فوق می‌توانند دلیل کار نکردن ماشین ظرف‌شویی باشند. از این رو باید تمام قطعه‌های موجود در این دستگاه توسط کارشناس‌ها مورد بررسی دقیق قرار گیرند. به این صورت روند عیب یابی در این دستگاه به درستی انجام می‌شود.

مشکلات ماشین ظرفشویی

آبگیری نکردن دستگاه ظرف‌شویی

یکی دیگر از مشکلات ماشین ظرف‌شویی این است که به خوبی نمی‌تواند به آبگیری ظرف‌ها اقدام کند. به همین دلیل باید شیر ورودی آب و یا شیر برقی، شیلنگ تامین کننده آب، شناور و سوئیچ شناور و همین‌طور تایمر و برد الکتریکی در ماشین‌های ظرف‌شویی را به دقت مورد توجه قرار دهید. هر کدام از این قطعه‌ها ممکن است که دچار مشکل شده باشند و به این صورت آبگیری در ماشین ظرف‌شویی به درستی انجام نمی‌شود.

نپاشیدن آب در دستگاه ظرف‌شویی

از قبیل مشکلات ماشین ظرف‌شویی این است که آب به درستی وارد این دستگاه نمی‌شود. دلیل این امر می‌تواند خرابی شیر ورودی و گرفتگی و یا خمیدگی این شیر باشد. به همین خاطر بهتر است که در صورت بروز این مشکل ابتدا به رفع اشکالات موجود در این شیر کنید.

استشمام بوی بد و نامطبوع در دستگاه ظرف‌شویی

گاهی اوقات دستگاه ظرف‌شویی بوی بد می‌دهد. این موضوع می‌تواند به عنوان یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی مورد بررسی قرار گیرد. برای این که بتوانید این اشکال را به خوبی برطرف کنید بهترین کار این است که فیلتر تخلیه را در وهله اول بررسی کنید. اگر این فیلتر دچار گرفتگی شده باشد باید آن را باز کنید. گاهی وقت‌ها بدنه داخلی ماشین ظرف‌شویی نیز کثیف می‌شود که این موضوع هم می‌تواند یکی از دلایل برای ایجاد بوی بد در این دستگاه شود. کثیف شدن واشر و لاستیک موجود در اطراف درب این ماشین نیز می‌تواند باعث بوی نامطبوع در آن شود. برای رفع بوی بد این دستگاه باید تمام قسمت‌های داخلی آن را با استفاده از مواد شوینده مناسب و معطر به خوبی تمیز کنید.

خشک نکردن ماشین ظرف‌شویی

از جمله مشکلات ماشین ظرف‌شویی این است که به خوبی نمی‌تواند ظروف شما را خشک کند. برای این که به رفع این موضوع اقدام کنید بهتر است که قسمت‌های مختلف در این ماشین را بررسی کنید:

 • مخزن تخلیه
 • هیتر
 • مخزن آبکشی
 • ترموستات
 • موتور فن

ممکن است که هر کدام از قطعه‌های نام‌ برده‌ شده در ماشین ظرف‌شویی شما دچار مشکل شوند که برای رفع این نقص باید این قطعات را تعمیر و یا تعویض کنید.

خشک نشدن داخل ماشین ظرفشویی

تمیز نشستن

بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که ماشین ظرف‌های شما را تمیز نمی‌کند. ممکن است که از شوینده‌های بی کیفیت استفاده کرده باشید که باید مواد شوینده خود را عوض کنید. این نقص یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی است که باید به طور دقیق تحت بررسی قرار گیرد. ممکن است که جا پودری دستگاه شما نیز با نقص‌های مهمی رو به رو شده باشد. اما این امکان نیز وجود دارد که برنامه‌های اشتباه را برای شستشو در این دستگاه انتخاب کرده باشید که با ورود به قسمت تنظیمات ماشین می‌توانید این برنامه‌ها را به خوبی تنظیم کنید و در این صورت از بروز نقص‌های جدی در این دستگاه خودداری کنید.

نشت آب از دستگاه ظرف‌شویی

اگر به دنبال رفع مشکلات ماشین ظرف‌شویی خود هستید بهترین کار این است که همیشه این دستگاه را سرویس کنید. اگر این کار را انجام ندهید ماشین شما با نقص‌های شدیدی رو به رو می‌شود. به‌ عنوان‌ مثال دچار نشتی می‌شود. نشت آب از زیر این دستگاه می‌تواند کارکردن آن را دچار اختلال کند. به همین خاطر باید هر چه سریع‌تر به رفع این مشکل اقدام کنید و به تعمیر ماشین ظرف‌شویی خود بپردازید. یکی از دلایل عمده نشتی آب از زیر این وسیله برقی پاره شدن شیلنگ تخلیه در این دستگاه است. زمانی که این شیلنگ دچار پارگی می‌شود باید آن را به سرعت تعویض کنید.

ایجاد لکه بر روی ظروف

برخی اوقات پیش می‌آید که پس از شستشوی ظرف‌ها با ماشین می‌توانید لکه‌های مختلفی را بر روی ظروف خود مشاهده کنید. این موضوع یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی است که به دفعات زیاد می‌تواند برای شما عزیزان رخ دهد. برخی از دلایل ایجاد این مشکل را برای شما عزیزان عنوان می‌کنیم:

 • شوری آب
 • پایین بودن دمای آب
 • استفاده زیاد از مواد شوینده
 • استفاده از مواد شوینده نامرغوب و نامناسب
 • چیدمان نادرست ظرف‌ها در ماشین
 • قرار دادن ظرف‌های زیاد در دستگاه
 • سخت بودن آب مصرفی
 

عدم تخلیه آب بعد از شستن ظرف‌ها

ممکن است که پس از شستن ظرف‌ها آب به درستی از ماشین ظرف‌شویی شما خارج نشود. این مورد نیز یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی محسوب می‌شود که باید به دقت بررسی شود. از قبیل عواملی که سبب خالی نشدن آب از ظرف‌شویی می‌شود به عبارت زیر هستند:

 • گرفتگی فیلتر
 • نقص در برد الکترونیکی
 • گرفتگی لوله تخلیه
 • خراب شدن قطعه مغناطیسی در پمپ تخلیه
 • معیوب شدن بازوی پمپ
 • خراب شدن پمپ تخلیه
 

سروصدای بیش از حد ماشین ظرف‌شویی

با بررسی مشکلات ماشین ظرف‌شویی می‌توانید به عیب یابی دقیق این دستگاه اقدام کنید. سپس می‌توانید این عیب‌ها را به طور اصولی از بین ببرید. سروصدای زیادی که از این دستگاه به گوش می‌رسد می‌تواند به دلیل تنظیم نبودن این دستگاه و یا چیدمان نادرست ظرف‌ها در این ماشین باشد. اگر این موارد را بررسی کنید می‌توانید به رفع این مشکل در دستگاه ظرف‌شویی خود به درستی اقدام کنید. گاهی اوقات خراب شدن شیر آب نیز می‌تواند در بروز این سروصدای زیاد در این دستگاه دخالت داشته باشد.

باز شدن درب دستگاه ظرف‌شویی در حین کار کردن

برخی اوقات شما از ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید و متوجه می‌شوید که درب آن باز شده است. این موضوع یکی از مشکلات ماشین ظرف‌شویی است که در اسرع وقت باید مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است که قفل و یا چفت درب دچار اختلال شده باشند. حتی این امکان وجود دارد که لولا و بازو و فنر درب این دستگاه نیز دچار آسیب شده باشند. از این رو بررسی تمام قسمت‌های درب در بروز چنین مشکلی برای شما عزیزان ضرورت دارد.

روشن نشدن ماشین ظرف‌شویی

وقتی که ماشین ظرف‌شویی روشن نمی‌شود باید به بررسی موارد زیر اقدام کنید تا این دستگاه را بتوانید به درستی تعمیر کنید:

 • تایمر این دستگاه را بررسی کنید.
 • به سرویس کردن برد ماشین اقدام کنید.
 • مطمئن باشید که موتور این وسیله برقی نسوخته باشد.
 • مدارها و همین‌طور فیوزها را بررسی کنید.
 • سیم‌های برق و همچنین دو شاخه را از نظر ساختار بررسی کنید.
 • از سالم بودن رله استارت اطمینان حاصل کنید.
 • سنسور قفل ماشین و سوئیچ سلکتور را نیز از نظر فیزیکی تحت بررسی قرار دهید.
 

طولانی شدن روند شستشوی ماشین ظرف‌شویی

یکی از رایج‌ترین مشکلات ماشین ظرف‌شویی این است که شستشوی ظرف را به مدت طولانی انجام می‌دهد. برای رفع این مشکل باید به بررسی ترموستات و موتور این دستگاه اقدام کنید. توجه داشته باشید که اگر به تعبیر این قطعه‌ها اقدام نکنید در آینده باید هزینه‌های گزافی را برای تعمیر آسیب‌های جدی‌تر در این دستگاه پرداخت کنید. از این جهت توجه به این موضوع برای شما عزیزانی که با این مشکل در دستگاه ظرف‌شویی خود رو به رو هستید ضروری است.

جمع بندی

توجه داشته باشید که اگر ماشین‌های ظرف‌شویی شما دچار نقص‌های جزئی شوند باید به سرعت به رفع این عیب اقدام کنید. اگر این کار را به درستی انجام ندهید دستگاه شما با عیب‌های جدی‌تری رو به رو می‌شود که می‌تواند برای شما گران تمام شود. همیشه تعمیر ماشین‌های مورد نظر را به افراد کاردان و متخصص بسپارید. زیرا این اشخاص در این حرفه وارد هستند و آموزش‌های زیادی را نیز در تعمیرات ماشین‌های ظرف‌شویی با مدل‌های مختلف فراگرفته‌اند. به همین خاطر به خوبی می‌توانند به بررسی و عیب یابی این نوع از دستگاه‌ها اقدام کنند و در نهایت روند تعمیر این ماشین‌های ظرف‌شویی را به طور حرفه‌ای انجام دهند. مدل‌های گوناگونی از این دستگاه‌ها اعم از ماشین‌های قدیمی و جدیدتر را می‌توانید به واسطه این کارشناس‌ها به خوبی تعمیر کنید. همیشه برای برقراری ارتباط با این افراد با مرکز نمایندگی تعمیراتی و خدماتی تماس حاصل کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.