علت نوسان درجه دمای یخچال چیست؟

علت نوسان درجه دمای یخچال چیست؟

آیا تاکنون شما هم با نوسانات درجه دمای یخچال مواجه شده‌اید؟ تا به حال شده درب یخچال را باز کنید و متوجه شوید که نوسان دما داشته و در برخی مواقع گرم است و در مواقع دیگر سرد می‌شود؟ نوسانات دمای یخچال می‌تواند حاصل موارد و علل مختلفی باشد اما در هر صورت می‌تواند بر نگهداری از مواد غذایی تاثیر منفی بگذارد. در واقع گرم شدن بیش از اندازه یخچال در نهایت سبب فاسد و خراب شدن مواد غذایی شده و بالا رفتن دمای آن نیز سبب یخ زدگی و در نهایت خراب شدن آنها خواهد شد.

خیلی از مواد غذایی نیاز به یخ زدن ندارند، به عنوان مثال ماست یا میوه‌ها نباید یخ بزنند؛ چرا که این کار باعث خرابی آنها می‌شود. از این رو باید بلافاصله پس از مشاهده نوسان درجه دمای یخچال به تعمیرات یخچال مشغول شوید تا این مشکل حل شده و بیش از این به شما ضرر نرساند. در ادامه قصد داریم علل اصلی نوسان درجه دمای یخچال را بررسی کنیم پس تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

 

مهمترین علل نوسان درجه دمای یخچال

فرقی نمی‌کند برند یخچال شما چیست و از چه مدلی است، در هر صورت یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای یخچال‌ها ایجاد شود نوسان درجه دمای آنها است که باید فورا مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد و مشکل حل شود؛ زیرا در طولانی مدت علاوه بر خراب کردن مواد غذایی ممکن است از کار بیفتد و هزینه‌های هنگفتی بابت خرید یخچال جدید بر روی دستتان بگذارد. مهمترین علل نوسان درجه دمای یخچال به شرح زیر است:

  • خرابی ترموستات یخچال

ترموستات یکی از مهمترین قطعات موجود در یخچال است که وظیفه تنظیم و اندازه‌گیری دمای یخچال را به عهده دارد. هرگاه یخچال گرم شود دستوری صادر کرده تا هوای سرد افزایش یابد و زمانی که یخچال سرد شود دستور را بر گرم کردن یا افزایش دمای یخچال قرار می‌دهد تا در نهایت دمای یخچال متعادل شود، اما اگر این ترموستات خراب شود بدون شک اندازه‌گیری دمای یخچال نیز با مشکل مواجه شده و نمی‌تواند در مواقع لزوم دستوری بر گرم کردن یا خنک کردن یخچال دهد؛ از این رو شما با نوسان درجه دمای یخچال روبرو خواهید بود.

برای رفع چنین مشکلی باید بلافاصله به نمایندگی تعمیرات برند یخچال خود مراجعه کنید. به عنوان مثال اگر برند یخچال شما ال جی است باید نمایندگی ال جی در رشت را جهت تعمیر انتخاب کرده و از تکنسین‌های این مجموعه بخواهید تا ترموستات را تعمیر کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنند.

  • نوسان جریان برق

حتماً در زمان اوج مصرف برق یا در فصول گرم سال متوجه نوسانات شدید برق شده‌اید. این نوسانات می‌توانند سبب خاموش و روشن شدن‌های متعدد یخچال شوند و در نهایت دمای آن را تغییر دهند. در واقع از دیگر عواملی که سبب نوسان دمای یخچال می‌شود نوسانات جریان برق بوده که در بعضی مواقع قابل کنترل نیست حتی ممکن است به طور کلی موتور یخچال را بسوزاند و آن را از کار بیندازد.

برای مقابله با نوسانات برق بهتر است یک محافظ برق برای یخچال تهیه کنید. همچنین در مواقعی که برق ساختمان دچار نوسان شده یخچال را از برق بکشید تا دچار عیب و ایرادات جدی نشود. اگر مشکل نوسانات برق حل نشد بهتر است از نمایندگی‌های تعمیرات بخواهید که برای تعمیر نوسانات سیم برق یخچال نیز اقدام کنند، شاید مشکل حل شود.

تغییر درجه دمای یخچال

  • خراب شدن کمپرسور یخچال

کمپرسور از دیگر قطعات مهم در یخچال است که دمای سرد برای خنک نگه داشتن محفظه داخلی یخچال را فراهم می‌آورد. کمپرسورها از لوله‌های مختلفی که به صورت پیچیده و خمیده در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تشکیل شده، اگر لوله‌های کمپرسور دچار گرفتگی، رسوب، آلودگی و گرد و غبار شوند بدون شک تامین هوای خنک برای یخچال مشکل شده و این موضوع با اختلال مواجه خواهد شد. بنابراین زمانی که شما درب یخچال را باز می‌کنید بلافاصله با نوسان درجه دمای یخچال روبرو می‌شوید.

برای رفع خرابی کمپرسور و همچنین رفع انسداد لوله‌های کمپرسور باید از نمایندگی تعمیرات یخچال کمک بخواهید؛ چرا که این قطعات بسیار پیچیده و مهم هستند و تعمیر آنها کار هر کسی نیست. بنابراین به راحتی نمی‌توانید از پس تعمیر آنها بر بیایید. اگر برند یخچال شما سامسونگ است، برای حل چنین مشکلی نمایندگی سامسونگ در رشت آماده خدمات رسانی و تعمیر یخچال شما خواهد بود.

  • پارگی یا پوسیدگی لاستیک دور درب یخچال

پارگی و پوسیدگی یا سوراخ شدن لاستیک دور درب یخچال می‌تواند سبب از بین رفتن دمای سرد داخل یخچال و انتشار آن به بیرون شود؛ از این رو زمانی که شما درب یخچال را باز می‌کنید متوجه نوسان درجه دمای یخچال خواهید شد و این یعنی در برخی نقاط ممکن است تمام دمای سرد از بین رفته و گرم شده باشد. در این زمینه شما می‌توانید برای رفع چنین مشکلی به نمایندگی تعمیرات مراجعه کنید تا آنها لاستیک دور درب یخچال شما را تعویض کنند.

توجه داشته باشید که تعویض لاستیک دور درب یخچال باید دقیقاً مطابق با مدل و ابعاد و اندازه یخچال باشد، در غیر این صورت با آن مطابقت نداشته و در صورت نصب همچنان مشکل نوسان درجه دمای یخچال باقی خواهد.

نشتی یخچال

  • نشت گاز یخچال

گاز یخچال باعث می‌شود هوای سرد درون آن تداوم داشته باشد و به قسمت‌های مختلف برسد. هرگاه گاز یخچال کم شود یا نشتی پیدا کند، شما فوراً با نوسان درجه دمای یخچال روبرو خواهید شد. در چنین شرایطی باید یخچال را به نمایندگی تعمیرات ببرید و از آنها بخواهید برای جلوگیری از نشت گاز یخچال اقدام کنند. علاوه بر آن گاز یخچال را تمدید کرده و مانع کاهش دمای آن خواهند شد.

کلام آخر

با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت اکنون دیگر علت اصلی نوسان درجه دمای یخچال را می‌دانید و در این زمینه می‌توانید بلافاصله با مشاهده کاهش و افزایش دما به بررسی قسمت‌های مختلف یخچال بپردازید تا ایراد اصلی را پیدا کرده و جهت رفع آن اقدام کنید. در این زمینه پیشنهاد ما این است که ترموستات، کمپرسور، گاز یخچال و نوسانات برق را مورد توجه قرار دهید. نمایندگی تعمیرات با وجود تکنسین آموزش دیده و با تجربه آماده تعمیرات انواع یخچال با مدل‌های مختلف است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.