علت سوت کشیدن یخچال

علت سوت کشیدن یخچال

یخچال‌ها یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین لوازم خانگی محسوب می‌شوند؛ زیرا برای نگهداری موقتی و طولانی مدت مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع عملکرد یخچال با خنک نگه داشتن دمای داخلی و سرد کردن مواد غذایی باعث ماندگاری بیشتر آنها می‌شود. با توجه به اینکه یخچال‌ها از برندها و شرکت‌های مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند طبیعی است که پس از گذشت مدتی عیب و ایراداتی در آنها مشاهده شود.

رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای یخچال‌های مختلف به وجود آید شنیدن صدای بلند از آن بوده به طوری که شما احساس می‌کنید یخچال سوت می‌کشد. دلایل مختلفی باعث سوت کشیدن یخچال می‌شود که قصد داریم در ادامه به همه آنها اشاره کرده و مورد بررسی قرار دهیم تا شما برای تعمیر هرچه سریع‌تر آنها اقدام کنید و مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا بابت خرید یخچال جدید نشوید. از شما دعوت می‌کنیم که توجه خود را به ادامه این مطلب متمرکز کنید.

 

دلایل اصلی سوت کشیدن یخچال چیست؟

مشکل اصلی سوت کشیدن یخچال مربوط به چهار عامل اصلی است که خرابی در هر یک از این قطعات موجب سوت کشیدن یخچال می‌شود. علاوه بر اینکه این صدا ناخوشایند بوده و می‌تواند آرامش شما را بر هم بریزد و وقت و بی وقت همواره به گوش برسد، بدون شک عملکرد یخچال را نیز تحت تاثیر قرار داده و در آن اختلال ایجاد می‌کند. در واقع سوت کشیدن یخچال نشان دهنده مشکلات مربوط به قطعات درونی آن است که باید فوراً توسط نمایندگی تعمیرات برطرف شود. دلایل اصلی سوت کشیدن یخچال به شرح زیر است؛

  • خراب شدن فن اواپراتور یخچال

فن یخچال در واقع از پروانه‌ها و پره‌های مختلفی تشکیل شده که در اثر چرخش هوای سرد تولید شده را به سمت قسمت‌های مختلف یخچال هدایت می‌کند. حال اگر همین پره‌ها دچار شکستگی شوند یا چیزی مثل گرد و غبار بر سر راه آنها قرار گیرد و چرخیدن آنها را با مشکل مواجه کند، بدون شک هوا به سرعت و به درستی در تمام قسمت‌های یخچال پخش نشده و سرمای حاصل از فن دقیقاً در همان قسمت پخش می‌شود که در نهایت موجب یخ زدن قسمت‌های یخچال شده و پس از گذشت مدتی شما سوت کشیدن یخچال را می‌شنوید.

برای رفع چنین مشکلی اگر برند یخچال شما ال جی است می‌توانید آن را به نمایندگی ال جی در رشت بسپارید. در این صورت تعمیر فن اواپراتور یخچال در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. همچنین می‌توانید برای بررسی بیشتر پره‌ها را مشاهده کنید که در صورت قرار گرفتن هرگونه مانع بر سر چرخش آنها و همچنین شل شدگی پیچ‌های پره را برطرف نمایید.

  • مشکل دریچه دمپر یخچال

دریچه دمپر یخچال یکی دیگر از قطعات آن محسوب می‌شود که هوای سرد را در قسمت‌های مختلف یخچال پخش می‌کند؛ از این رو اگر دریچه آن به طور کامل برداشته شود یا به صورت اتوماتیک کنار کشیده شود، هوا با سرعت و شدت بیشتری در قسمت‌های مختلف یخچال پخش شده از این رو صدای بلندی نیز از خود پخش می‌کند که به اصطلاح می‌توان گفت باعث سوت کشیدن یخچال می‌شود.

برای رفع مشکل دریچه دمپر یخچال باید آن را مورد بررسی قرار دهید اما با توجه به اینکه یخچال‌ها مدل‌های مختلف و متفاوتی دارند دقیقاً پیچیدگی‌های ها نیز با هم فرق می‌کند از این رو می‌توان برای تعمیر از تعمیرکاران کمک خواست. در این زمینه برای تعمیر انواع یخچال‌های ال جی و سامسونگ می‌توانید به نمایندگی سامسونگ در رشت و ال جی مراجعه کنید.

  • خرابی برد الکترونیکی یخچال

همه یخچال‌ها دارای یک برد الکتریکی هستند که تمام دستورات و فرمان‌های یخچال از طریق آن کنترل می‌شود. گاهی خراب شدن برد الکتریکی سبب می‌شود که عملکرد یخچال با مشکل مواجه شود از اینرو شما صدای سوت کشیدن یخچال را خواهید شنید. برخی از یخچال‌ها نیز در صورت وجود مشکل و ارور هشدارهایی را به مخاطب می‌دهند این هشدارها گاهی با سوت کشیدن یخچال مواجه است یعنی هشدار صدای سوت دارد که در این صورت نیز باید برد الکتریکی را مورد بررسی قرار دهید.

برد الکتریکی در واقع قطعه‌ای پیچیده و مهم است که از آی سی‌های مختلف تشکیل شده طبیعی است که تعمیر آن کار هر کسی نباشد از این رو شما نیز بهتر است برای رعایت نکات ایمنی به هیچ عنوان دست به تعمیر برد الکتریکی نزنید و تعمیر آن را به دست نمایندگی تعمیرات بدهید.

  • گرفتگی و انسداد لوله مویی

از دیگر مشکلات رایجی که سبب سود کشیدن یخچال می‌شود گرفتگی لوله مویی است. لوله‌های مویی در واقع در بدنه یخچال تعبیه شده‌اند که مسیر گردش گاز بوده و فشار گاز را در حالت تعادل نگه می‌دارند و آن را به قسمت‌های مختلف انتشار می‌دهند. حال اگر به هر دلیلی لوله‌های مویی دچار گرفتگی کیپ شدن یا انسداد شوند حرکت و فشار گاز در لوله‌ها مختل شده و همین موضوع سبب به گوش رسیدن سوت یخچال می‌شود. در واقع این گازی که با فشار در حال رد شدن از لوله‌های مویی است صدای سوت مانندی از خود منتشر می‌کند.

در چنین شرایطی باید لوله‌های مویی را از هرگونه گرد و غبار و انسداد تخلیه کنید. این کار به تخصص و مهارت نیاز دارد که تنها تکنسین آموزش دیده و با تجربه نمایندگی‌های تعمیرات می‌توانند از پس آن برآیند. گذشته از این موضوع این مشکلات گاهی با تعمیرات چند دقیقه‌ای رفع نمی‌شوند بلکه نیاز است تعمیرکاران یخچال را به مرکز تعمیرات برده و قطعات مختلف آن را باز کنند. علاوه بر آن به تجهیزات و لوازم مختلف این نیاز دارند از اینرو بهتر است با نمایندگی‌های تعمیرات تماس بگیرید و آنها را در جریان بگذارید.

سخن آخر

همه اطلاعاتی که در رابطه با سوت کشیدن یخچال در اختیارتان قرار گرفت نشان می‌دهد که علت این مشکل وابسته به فن اپراتور، برد الکتریکی، انسداد لوله مویی و مشکل خرابی دریچه دمپر آن است. هر یک از این قطعات پیچیده و مهم هستند که تعمیر آنها کار هر کسی نیست و ما بدون وجود تخصص و مهارت نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم؛ از اینرو نمایندگی‌های تعمیرات در رشت تعمیر انواع یخچال ال جی و سامسونگ را به راحتی و با قیمتی منصفانه انجام می‌دهند و علت سوت کشیدن یخچال را به راحتی عیب یابی کرده و برطرف می‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.