علت دود کردن ساندویچ ساز

علت دود کردن ساندویچ ساز

همانطور که می‌دانید امروزه یکی از دستگاه‌های محبوب و پرکاربرد در میان جوانان و افرادی که به تازگی ازدواج کرده‌اند و جهیزیه خود را از برندهای مختلف لوازم خانگی تهیه نموده‌اند، ساندویچ ساز است. ساندویچ سازها انواع مختلفی دارند و به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می‌شوند که شرکت‌های مختلفی تاکنون موفق به تولید و ارائه ساندویچ سازهای مرغوب و با کیفیت در کشور شده‌اند.

طبیعی است که شما هم در خانه حداقل یک ساندویچ ساز داشته باشید و هر چند مدت یکبار برای تهیه ساندویچ‌های مختلف از آن استفاده کنید. نکته قابل توجه این است که گاهی ساندویچ ساز دود می‌کند و شاهد اختلال در عملکرد آن هستید. در چنین شرایطی تشخیص مشکل ساندویچ ساز و تعمیر آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما هم کنجکاو هستید بدانید علت دود کردن ساندویچ ساز چیست تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

مهمترین دلایل دود کردن ساندویچ ساز چیست؟

اگر سال‌های طولانیست که ساندویچ ساز خریده‌اید و از آن استفاده می‌کنید طبیعی است که پس از گذشت مدتی شاهد خرابی در قسمت‌های مختلف آن باشید. به عنوان مثال ممکن است به هنگام تهیه ساندویچ متوجه شوید که دستگاه در حال دود کردن است. گذشته از استفاده طولانی مدت گاهی اسباب کشی و جابجایی باعث صدمه و آسیب به دستگاه‌ها و لوازم خانگی می‌شود که در نهایت خرابی آنها را به همراه دارد مواردی که در زیر می‌بینید علت دود کردن ساندویچ ساز هستند:

  • تمیز نبودن صفحات ساندویچ ساز

یکی از رایج‌ترین دلایل دود کردن ساندویچ ساز تمیز نبودن صفحات آن است یعنی ممکن است شما پس از استفاده و تهیه ساندویچ‌های مختلف، ساندویچ ساز را تمیز نکرده باشید در این صورت در زمان‌های آینده و در استفاده مجدد از ساندویچ ساز شاهد دود کردن آن خواهید بود، زیرا تمامی آلودگی‌ها بر سطح ساندویچ ساز پس از داغ شدن شروع به سوختن می‌کنند بنابراین دود و بوی بدی از آن به مشام خواهد رسید.

جهت رفع چنین مشکلی باید بلافاصله پس از استفاده از ساندویچ ساز منتظر سرد شدن آن باشید سپس همه آلودگی‌های سطح آن را تمیز کنید تا برای استفاده مجدد تمیز باشد. برای تمیز کردن صفحات ساندویچ ساز می‌توانید از شوینده‌های ملایم یا آب نمک یا سرکه استفاده کنید.

  • اتصالی و اختلالات در عملکرد ساندویچ ساز

اگر ساندویچ ساز شما اتصالی کرده باشد یعنی جریان برق در آن افزایش یابد، قطعاً جرقه‌های متعددی در قسمت سیم‌های ساندویچ ساز رخ داده و در نهایت ممکن است موجب دود کردن یا آتش سوزی شود. اتصالات و اختلالات جریان برق‌ گاهی به علت منبع تغذیه و یا برق کشی ساختمان است. در هر صورت موجب از کار افتادن و دود کردن دستگاه می‌شود که اصلاً خوشایند نبوده و نیازمند تعمیر خواهد بود.

در چنین شرایطی بهتر است مدام سیم‌ها و اتصالات ساندویچ ساز را بررسی کرده و به هنگام تهیه ساندویچ آن را چک کنید. اگر متوجه دود کردن ساندویچ ساز شدید بلافاصله آن را خاموش کرده و از برق بکشید و مطمئن شوید که خطر آتش سوزی شما را تهدید نمی‌کند. جهت تعویض سیم‌ها و اتصالات ساندویچ ساز از تعمیرکاران خبره و کارکشته در این زمینه کمک بخواهید؛ چرا که آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کنند.

  • سوختگی بقایای غذا و ساندویچ‌های قبلی

گاهی ممکن است شاهد سوختن و دود کردن ساندویچ ساز باشید اما به علت اتصالات نباشد. در این صورت باید بررسی کنید که بقایای غذاها و ساندویچ‌های قبلی بر روی غذاساز باقی نمانده باشد. توجه داشته باشید که پس از تهیه ساندویچ‌های مختلف بلافاصله آن را تمیز کنید زیرا باقیمانده نان و مواد درون ساندویچ و یا حتی چربی‌های اشباع از پنیر و گوشت می‌تواند سبب سوختگی و در نهایت دود کردن ساندویچ ساز شود.

به همین منظور سعی کنید هر بار استفاده از ساندویچ ساز را به تمیز کردن آن ختم کنید. یعنی پس از استفاده و میل کردن غذا که دیگر ساندویچ ساز سرد شده است آن را تمیز کنید. خواهید دید که بقایای ساندویچ‌های قبلی در آن باقی نمانده و دیگر شاهد دود کردن یا سوختن مواد غذایی نخواهید بود.

  • طولانی شدن زمان پخت

گاهی ممکن است تهیه و پخت برخی ساندویچ‌ها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، از این رو طولانی شدن زمان پخت می‌تواند سبب داغ شدن ساندویچ ساز و ایجاد اتصالات و دود کردن آن شود. در مواردی هم دیده شده که با طولانی شدن زمان پخت و فراموش کردن تایمر برای پخت برخی ساندویچ‌ها، در نهایت ساندویچ سوخته یا قسمت‌هایی از آن می‌سوزد و موجب دود کردن ساندویچ ساز می‌شود.

توصیه ما این است که اگر زمان پخت ساندویچ‌ها طولانیست آنها را با استفاده از ساندویچ ساز درست نکنید یا مراحل پایانی پخت را به ساندویچ ساز انتقال دهید. همچنین حواستان تمام وقت به پخت ساندویچ باشد و به سراغ تهیه سالاد و دیگر مزه‌ها نروید در این صورت بلافاصله پس از پخت آن را از ساندویچ ساز خارج کرده و شاهد دود کردن آن نخواهید بود.

  • استفاده از روغن بی‌کیفیت

همانطور که می‌دانید برای پخت ساندویچ‌ها لازم نیست از روغن استفاده کنید اما سطح صفحات ساندویچ ساز را باید با کمی روغن چرب کرد. اگر روغنی که برای چرب کردن صفحات ساندویچ ساز استفاده می‌کنید نامرغوب و بی‌کیفیت باشد قطعاً پس از گذشت چند ثانیه شاهد دود کردن ساندویچ ساز خواهید بود.

برای جلوگیری از چنین اتفاقی توصیه ما این است که همواره از روغن‌های با کیفیت و مرغوب که بدون پالم هستند استفاده کنید. همچنین نگذارید که سطح ساندویچ ساز بدون وجود روغن داغ شود زیرا دود کردن آن را به همراه دارد.

کلام پایانی

با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت اکنون دیگر می‌دانید که ساندویچ ساز از محبوب‌ترین لوازم خانگی است که ممکن است در برخی مواقع خراب شود و شاهد دود کردن آن باشید. علت دود کردن ساندویچ ساز را در این مطلب به طور کامل بررسی نمودیم اما اگر مشکلی برای ساندویچ ساز شما پیش آمده که قادر به حل و تعمیر آن نیستید، بهتر است از تعمیرکاران کمک بخواهید که از پس تعمیرات لوازم خانگی علی الخصوص ساندویچ ساز به بهترین نحو ممکن برمی‌آیند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.