علت داغ شدن خردکن برقی

علت داغ شدن خردکن برقی

همانطور که می‌دانید خردکن برقی یکی از پرطرفدارترین لوازم خانگی است که امروزه در هر آشپزخانه‌ای وجود دارد، علی الخصوص تازه عروس‌ها برای جهیزیه خود این دستگاه را خریداری می‌کنند. خردکن‌های برقی برای خرد کردن و مخلوط کردن انواع سبزیجات و مرکبات و میوه‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. خردکن‌های برقی پس از گذشت مدت کوتاهی استفاده ممکن است داغ شوند و دیگر مانند سابق قابل استفاده نباشند. اگر می‌خواهید علت داغ شدن خردکن برقی را بدانید و به تعمیرات آن بپردازید تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد تا پایان این مطلب با ما همراه باشید چرا که دلایل داغ شدن خردکن برقی را بررسی خواهیم نمود.

 

چه دلایلی سبب داغ شدن خردکن برقی می‌شوند؟

حتماً برای شما هم پیش آمده که به هنگام کار با خردکن برقی متوجه داغ شدن بدنه آن شوید و احساس کنید که هر لحظه امکان دارد از شدت داغی منفجر شود. در چنین شرایطی باید فورا عیب یابی کنید و به دنبال تعمیر و از بین بردن چنین شرایطی باشید تا خردکن برقی را مجدداً مورد استفاده قرار دهید. مواردی که در ادامه این مطلب خواهید خواند همگی علت‌های داغ شدن خردکن برقی هستند:

  • نیم سوز شدن موتور خردکن برقی

داغ شدن خردکن برقی گاهی به علت نیم سوز شدن موتور آن است. موتور خردکن برقی زمانی نیم سوز می‌شود که به مدت زیاد روشن باشد و شما مواد غذایی بسیار زیادی را با آن خرد کنید. نکته دیگر در رابطه با مواد درشت است که شما سعی می‌کنید مواد درشت و سفت را مثل هویج با خردکن ریزتر کنید این شرایط می‌تواند فشار بسیار زیادی به خردکن وارد کند و نیم سوز شدن موتور آن را به همراه داشته باشد.

برای تعمیر موتور نیم سوز شده خردکن باید افراد حرفه‌ای و متخصص در این زمینه اقدام کنند زیرا تعویض سیم پیچ‌های موتور کار ساده‌ای نیست و هر کسی نمی‌تواند از پس آن برآید. البته تعویض سیم پیچ‌های موتور خردکن زمانی امکان‌پذیر می‌شود که تعمیرکار تشخیص دهد علت اصلی داغ شدن خردکن برقی نیم سوز شدن موتور است.

  • خرد کردن حجم بسیار زیاد مواد غذایی

ممکن است یک روز که مهمان دارید یا قصد دارید غذاهای متنوع و بیشتری تهیه کنید مجبور به استفاده بیش از اندازه از خردکن برقی شوید. در این زمینه خردکن را مدام روشن می‌کنید و حجم بسیار بالایی از مواد را جهت خرد کردن درون آن خواهید ریخت. کار کردن مداوم و خرد کردن مواد غذایی بسیار زیاد سبب داغ شدن موتور خردکن شده و فشار بسیار بالایی به آن وارد می‌کند.

تنها راه حل برای جلوگیری از داغ شدن خردکن برقی در این شرایط کم کردن حجم مواد لازم برای خرد کردن است. حواستان باشد که مواد غذایی را در زمان‌های مختلف با خردکن برقی خرد کنید تا همه مواد روی هم انبار نشوند و فشار به خردکن نیاید.

  • وارد شدن ضربه به بدنه دستگاه خردکن

بر اثر اسباب کشی یا جابجایی خردکن برای قرار دادن آن در کابینت یا قفسه‌های مختلف ممکن است به بدنه آن ضربه وارد شود. این ضربه‌ها در طولانی مدت می‌توانند دستگاه خردکن را تحت فشار قرار داده و سبب آسیب به قطعات مختلف آن شوند. در نهایت ممکن است شما نیز شاهد داغ شدن خردکن باشید و نتوانید به درستی خرد کردن مواد غذایی را ادامه دهید، زیرا مدام دستگاه داغ می‌شود و شما را از ادامه کار باز می‌دارد.

برای جلوگیری از چنین مشکلی بهتر است مدام مراقب لوازم برقی از جمله خردکن باشید تا در اثر جابجایی و حمل و نقل دچار آسیب و ضربه نشوند. خواهید دید که در این صورت دستگاه در کمال صحت عملکرد خود را انجام داده و داغ نخواهد شد.

  • نوسانات و اتصالات برقی

یکی دیگر از عواملی که سبب داغ شدن خردکن برقی می‌شود نوسانات جریان برق است که بر اثر قطع و وصل شدن برق یا رعد و برق، اتصالات برقی دستگاه خردکن دچار اختلال شده و پس از گذشت مدتی متوجه داغ شدن دستگاه خواهید شد. گاهی این موارد می‌توانند سبب سوختگی موتور یا ایجاد جرقه در اتصالات خردکن برقی شوند. بسیار مهم است که نوسانات برقی را چک کنید و مانع ایجاد اتصالات و جرقه‌ها شوید.

تنها راه حل در این زمینه استفاده از محافظ برق است که از ایجاد جریان الکتریکی زیاد و ورود آن به دستگاه جلوگیری کرده و جریان آن را نیز تنظیم می‌کند. همچنین می‌توانید برای اطمینان بیشتر جریان برق را چک کنید و سیم پیچی‌ها و کلید و پریز را نیز مورد بررسی قرار دهید. اما همانطور که می‌دانید تعمیر خردکن برقی آن هم اگر مربوط به جزئیات پیچیده‌تر آن باشد یعنی اگر مربوط به اتصالات برقی و سوختن آیسی‌ها و موتور آن باشد، قطعاً به تخصص و مهارت ویژه‌ای همچون دانش و استعداد تعمیرکاران نیاز دارد.

تعمیرات خردکن برقی

با توجه به اینکه داغ شدن خردکن برقی گاهی می‌تواند به علت عوامل درونی و بیرونی باشد قطعاً تعمیر کردن آن کار هر کسی نیست. یعنی اگر موتور خردکن شما سوخته باشد قطعاً نمی‌توانید آن را تعویض یا تعمیر کنید، زیرا در این زمینه تجربه‌ای نداشته و آموزشی ندیده‌اید. به همین دلیل می‌توانید از افراد خبره و آگاه مثل تعمیرکاران لوازم خانگی کمک بخواهید که در این زمینه تحصیل کرده و آموزش دیده‌اند و با سابقه و تجربه‌ای که دارند در زمینه تعمیر لوازم خانگی گام برمی‌دارند. این افراد کاملاً قابل اعتماد هستند و تعمیر لوازم خانگی علی الخصوص خردکن برقی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهند. البته در این زمینه باید محتاط باشید و برای استفاده از خردکن برقی حجم مواد غذایی را کاهش دهید و مواد غذایی سفت را نیز به طور کامل حذف کنید.

کلام آخر

با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان قرار گرفت اکنون دیگر می‌دانید که داغ شدن خردکن برقی یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است روزانه با آن مواجه شوید اما علت آن را ندانید. در این مطلب علت داغ شدن خردکن برقی را به طور کامل شرح دادیم اما اگر فکر می‌کنید علت داغ شدن آن به خاطر عوامل بیرونی مثل اتصالات برقی است باید حتماً مورد تعمیر قرار گیرد. تعمیر جزئیات خردکن برقی می‌تواند توسط افراد تعمیرکار و تکنسین‌های متخصص و حرفه‌ای انجام شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.