آموزش تعمیر موتور ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر موتور ماشین لباسشویی

موتور هر وسیله و لوازم خانگی برقی مهم‌ترین بخش آن است. به همین خاطر ایجاد هر آسیبی در این قطعه آسیب‌های بسیاری به دستگاه مورد نظر وارد می‌کند. به همین خاطر توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر یک از این آسیب‌ها فوراً برای رفع آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. هر یک از انواع ماشین‌های لباسشویی از برندهای گوناگون با موتورهای به خصوصی تولید و ارائه می‌شوند. به همین خاطر باید با سیستم فنی هر یک از آن‌ها آشنایی داشته باشید. به این ترتیب تعمیر موتور ماشین لباسشویی ساده‌تر انجام می‌گیرد. هر یک از مدل‌های ماشین لباسشویی در طولانی مدت با آسیب‌های جدی در بخش موتور رو به رو می‌شوند. دلایل متعددی زمینه ساز بروز این آسیب‌ها هستند. در ادامه به عیب یابی سیستم موتور ماشین‌های لباسشویی می‌پردازیم.

 

نشانه‌های خرابی موتور ماشین لباس شویی

در صورتی که تخلیه ماشین لباسشویی با مشکل رو به رو شده باشد، دستگاه به خوبی کار نکند و بسیاری دیگر از نشانه‌ها، باید به خرابی موتور این دستگاه‌ها پی ببرید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نشانه‌های خرابی این دستگاه‌ها را مشاهده می‌کنید که به شما در رفع دقیق‌تر مشکلات ایجاد شده کمک شایانی خواهند کرد:

عدم چرخش ماشین

در فرایند تعمیر موتور ماشین لباسشویی، در نظر گرفتن مشکلات ایجاد شده و نشانه‌های خرابی موتور یکی از مهم‌ترین اصول به شمار می‌رود. به همین خاطر لازم است که به کلیه این پارامترها دقت داشته باشید. یکی از آسیب‌هایی که همواره موتور این لوازم خانگی را تهدید می‌کند، عدم چرخش ماشین است. در صورتی که آب در این لوازم خانگی پمپ نشود، با مشکل عدم چرخش رو به رو خواهید شد که پیامدهای گوناگونی در این سیستم به همراه دارد. در این شرایط باید حتماً به سلامت و کیفیت عملکرد موتور دستگاه دقت داشته و تنظیم و تعمیرات این قسمت‌ها را به دست تکنیسین‌های باتجربه و حرفه‌ای این حوزه بسپارید. در صورتی که این مشکلاتی که ذکر شد مربوط به موتور این لوازم خانگی نباشند، باید ایرادات مربوط به سوئیچ درب‌ها را بررسی کنید. این قطعه در نزدیکی قاب درب قرار گرفته و در صورت خرابی باید حتماً تعویض شود.

عدم چرخش لباس‌ها در ماشین لباسشویی

در صورتی که می‌خواهید فرایند تعمیر موتور ماشین لباسشویی به خوبی انجام شود، باید به جزئیات مربوط به آسیب‌های ماشین لباسشویی خود دقت داشته باشید. در صورتی که لباس‌ها در سیستم ماشین لباسشویی شما نمی‌چرخند نیز باید به سلامت موتور شک کنید. در این وضعیت رابط موتور آسیب دیده است و نیاز به تعویض یا ترمیم دارد. در صورتی که این قطعه درست شود، لباس‌های شما بدون مشکل در سیستم ماشین لباسشویی چرخش خواهند داشت. در برخی موارد لازم است که در کنار تعمیر و جایگزینی موتور دستگاه سایر اجزای به کار رفته در این لوازم خانگی را نیز بررسی کنید.

برای تعمیر موتور ماشین لباسشویی و مشکلات مربوط به چرخیدن لباس‌ها برای شست و شو، قطعاتی مانند تسمه کلاچ، موتور درایو و سوئیچ‌های به کار رفته در درب مورد بررسی قرار می‌گیرند. ایرادات فنی وارده مربوط به هر یک از این اجزا که باشند، عملکرد ماشین لباسشویی را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

عدم خشک شدن لباس‌ها پس از شست و شو

برای افزایش دقت عمل تعمیر موتور ماشین لباسشویی باید کل فرایند شست و شوی لباس‌ها را در این تجهیزات مد نظر قرار دهید. مرحله خشک شدن یکی از مهم‌ترین بخش‌های استفاده از ماشین‌های لباسشویی به شمار می‌رود که باید به خوبی انجام شود. در غیر این صورت فرایند شست و شو ناقص باقی می‌ماند. در صورتی که رابط موتور به کار رفته در این محصولات خراب شده و آسیب دیده باشد، باید حتماً آن‌ها را تعمیر کنید. این مشکل تقریباً در همه برندهای ماشین لباسشویی به وجود می‌آید و اختلالاتی در عملکرد این لوازم خانگی به وجود می‌آورد.

مشکلات شست و شو در هر چرخه

در فرایند تعمیر موتور ماشین لباسشویی به عملکرد ماشین در هر چرخه نیز توجه ویژه ای می‌شود. در صورتی که این نکته را مد نظر قرار دهید، تعمیرات این لوازم خانگی ساده‌تر می‌شود. در صورتی که این مشکل را مشاهده کردید باید به موتور درایو دستگاه مراجعه کرده و تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. به این ترتیب فرایند تعمیر بسیار ساده‌تر خواهد شد. در این شرایط باید به گیربکس‌های اتوماتیک دستگاه نیز دقت داشته باشید چون احتمال خرابی در این قطعه نیز وجود دارد. به این ترتیب فرایند تعمیر دستگاه به خوبی پشت سر گذاشته می‌شود.

مشکلات لرزش در ماشین لباسشویی

در صورتی که می‌خواهید تعمیر موتور ماشین لباسشویی را به دلیل لرزش‌های موجود در ماشین لباسشویی انجام دهید، باید هم‌زمان بلبرینگ‌های موجود در سیستم را نیز بررسی کرده و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید. هر یک از این قطعات در طولانی مدت آسیب‌هایی می‌بینند که باید حتماً به آن‌ها رسیدگی شده و خدمات تعمیر و تنظیم آن‌ها به خوبی انجام شود.

تصویر موتور ماشین لباسشویی

انواع موتورهای به کار رفته در ماشین لباسشویی

در صورتی که قصد تعمیر موتور ماشین لباسشویی را دارید باید حتماً به انواع موتورهای به کار رفته در این سیستم‌های پیشرفته دقت داشته باشید. برخی از انواع موتورهای لباسشویی را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • موتورهای سیم پیچ
 • موتورهای ذغالی یا یونیورسال
 • موتورهای دایرکت درایو یا موتور دی سی
 • موتورهای با تسمه و بدون تسمه
 • موتورهای اینورتر ماشین لباسشویی

در میان انواع موتورهای نام‌برده‌شده مدل اینورتر از همه بهتر و کاربردی‌تر است و نیازهای متعدد کاربران را پاسخگو خواهد بود. این موتورها عملکرد بسیار مطلوبی داشته و در طولانی مدت نیازی به تعمیر و نگهداری نخواهند داشت.

 

چرا موتور ماشین لباسشویی ضعیف می‌شود؟

تعمیر موتور ماشین لباسشویی برای نگهداری بهتر از این دستگاه‌ها انجام می‌گیرد. در صورتی که به این نکات دقت داشته باشید، موتور دستگاه شما در طولانی مدت سالم باقی مانده و کیفیت آن به خوبی حفظ می‌شود. برخی از مواردی که سبب ضعیف‌تر شدن سیستم کلی ماشین‌های لباسشویی می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • در صورتی که دستگاه شما مدت زمان طولانی است که کار می‌کند و عمر بالایی دارد، باید حتماً برای تنظیم و تعمیر موتور آن اقدام کرده و تعمیرات لازم را برای پیشگیری از از کارافتادگی موتور انجام دهید.
 • در صورتی که در هر دوره تعداد بالایی لباس در ماشین بریزید، فشار زیادی به موتور وارد شده و کیفیت عملکرد آن به شدت کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر در هر نوبت باید با در نظر گرفتن ظرفیت این دستگاه میزان لباس‌های مورد نظر را در آن بریزید. در غیر این صورت همه اجزا و قطعات به کار رفته در آن آسیب می‌بینند.
 • به اتمام رسیدن زغال دینام نیز می‌تواند سلامت این تجهیزات را به خطر بیندازد. در فرایند تعمیر موتور ماشین لباسشویی تکنیسین مربوط به تعمیرات، به کلیه بخش‌های این لوازم خانگی توجه می‌کند و با در نظر گرفتن این مؤلفه‌ها تنظیمات و تعمیرات مورد نظر را انجام می‌دهد.
 • در صورتی که بیش از اندازه از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید نیز به موتور آن آسیب وارد خواهید کرد. به همین خاطر باید از روشن کردن پشت سر هم این دستگاه‌ها خودداری کنید.

 

نشانه‌های ایجاد سوختگی در موتور

در پروسه تعمیر موتور ماشین لباسشویی گاه با مشکلاتی مانند سوختن کامل موتور این لوازم خانگی رو به رو می‌شویم که سبب تعویض کلی این قطعه مهم می‌شوند. در صورتی که برخی نشانه‌ها را در سیستم فنی این لوازم خانگی مشاهده کردید، باید به سوختن موتور آن پی ببرید. این نشانه‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • در صورتی که آبکش نمی‌چرخد، موتور دستگاه به صورت کامل سوخته و باید برای تعویض آن فوراً اقدام کنید. بی توجهی به تعمیر موتور ماشین لباسشویی و فرایند تعویض آن سبب آسیب دیدن سایر اجزا و قطعات به کار رفته در دستگاه خواهد شد و هزینه‌های بالایی برای تعمیر این دستگاه‌ها به مصرف کننده تحمیل خواهد کرد.
 • در صورتی که دستگاه به کلی روشن نشود نیز باید ایرادات اصلی را در موتور آن جست و جو کنید. اگر موتور این لوازم خانگی به کلی از کار افتاده و سوخته باشد، بی شک روشن نشده و هیچ عملکردی نخواهد داشت.

 

چگونه می‌توان موتور آسیب دیده را تعمیر کرد؟

برای رسیدگی بیشتر به ساختار این لوازم خانگی گاها این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان موتور آسیب دیده ماشین لباسشویی را تعمیر کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفته شود که بله. موتور این لوازم خانگی به سادگی تعمیر می‌شود. حتی در صورتی که تعمیرات آن به خوبی انجام نشود، به سادگی می‌توانید برای تعویض آن اقدام کنید. در این فرایند باید نسبت به تجربیات تکنسین مورد نظر اطمینان خاطر داشته و این فاکتور کلی را زیر نظر داشته باشید. در غیر این صورت آسیب‌های دیگری به سیستم این لوازم خانگی وارد خواهد شد.

تعمیر موتور ماشین لباسشویی

جمع بندی

در این صفحه به بررسی فرایند تعمیر موتور ماشین لباسشویی پرداختیم و کلیه روش‌هایی که این فرایند تعمیراتی را برای افراد ساده‌تر می‌کنند بررسی کردیم. از آن جا که این ماشین‌ها از لوازم و کالاهای مصرفی هر خانه‌ای هستند، توجه به تعمیرات آن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین خاطر همیشه توصیه می‌شود که این تجهیزات را به صورت دوره‌ای بازبینی کرده و بخش‌های فنی آن را به خوبی بررسی کنید. هر یک از انواع برندهای ماشین لباسشویی به نوع به خصوصی از تعمیرات نیاز داشته و قطعات به خصوصی در آن‌ها آسیب پذیر هستند. به همین خاطر باید حتماً به برند سازنده این تجهیزات دقت داشته و بر این اساس تعمیرات مورد نظر را برای هر یک از آنها انجام دهید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.